Земля

Дослідження: через руйнування рифа Австралії загрожують цунамі

Дослідники з Австралії провели симуляції і з’ясували, що здоровий кораловий риф захищає їх країну від цунамі та інших природних катаклізмів. Через зміни клімату Австралія може втратити природного бар’єра.

Розміри й вплив хвиль цунамі в Тихому океані на австралійське узбережжя значно зменшувалися через здорові коралові структури на Великому бар’єрному рифі. Однак нові висновки в журналі Natural Hazards вказують на те, що частина узбережжя тепер може перебувати під загрозою підвищеної шкоди від цунамі, через те, що корали гинуть, вмирають або втрачають свою структурну складність.

Використовуючи імітаційні моделі, вони вперше змогли кількісно визначити, що якщо кораловий покрив буде повністю знищений, амплітуда морських хвиль, викликаної великомасштабним землетрусом на Соломонових Островах, збільшиться на 31%. «Коли ми видалили цей кораловий покрив, хвилі фактично збільшилися в розмірах», – зазначили вчені.

Група дослідників провела різні комп’ютерні симуляції інцидентів, які могли б реально викликати цунамі в регіоні, включаючи землетруси на Соломонових островах, а також зсуви в самому Великому бар’єрному рифі і навколо нього.

Для кожної симуляції команда спочатку передбачала, що кораловий покрив здоровий, з шорсткою і складною структурою. Потім вони переглядали симуляції для умов, в яких корал вважався гладким, наприклад, після того, як він був пошкоджений в результаті зміни клімату. Нарешті, вони проаналізували моделі, в яких вся платформа була видалена, для того, щоб оцінити буферну здатність самого Великого Бар’єрного рифа.

У всіх випадках ключовим компонентом була «шорсткість» корала на рифі, яка максимізує, коли структура здорова і має живу складну структуру. У міру наближення до рифу хвилі цунамі згинаються всередину, при цьому енергія фокусується на платформі і потенційно може привести до зростання хвиль і підвищенню їх потужності. Однак, коли на рифі присутні грубі коралові структури, виникає сила тертя, яка протидіє ефекту і зменшує хвилі.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button