Наука

Дослідження показало, що деякі динозаври дихали по-своєму: ні як люди, ні як птахи

Раніше вважалося, що система дихання у всіх динозаврів була схожою з системою дихання птахів. На відміну від легенів людей, пташині легені не рухаються. Замість цього у них є повітряні мішки, які нагнітають повітря всередину і назовні. Нове дослідження показало, що у деяких динозаврів був власний спосіб дихати.

Viktor Radermacher

Легені і повітряні мішки майже ніколи не перетворюються в скам’янілості, тому, якщо вчені хочуть з’ясувати, як вимерлі тварини дихали, вони звертають увагу на кістки, що підтримують дихальний апарат. У дослідженні, опублікованому в журналі eLife, вчені розглянули виключно добре збережені скам’янілості Heterodontosaurus tucki – найстарішого з відомих представників орнітісхійців.

Тривимірна реконструкція скелета динозавра показала, що у нього була незвичайна техніка дихання, при якій розширювалася грудна клітка і нижня частина живота. Вчені назвали цю систему «тазові сильфони» (pelvic bellows). Докази цього полягають в формі ребер, які мають форму лопатей, і маленьких кісток, які виходять з них, які втягують легені всередину і назовні.

Viktor Radermacher

Цей тип дихання нагадує дихання деяких рептилій; крокодили дихають, використовуючи груди, живіт і «воістину дивні м’язи» свого тіла, в той час, як ящірки дихають, розширюючи і стискаючи все своє тіло «і іноді навіть шию», – пишуть вчені.

Однак не всі динозаври дихали подібним чином. У дослідженні наголошується: «Цей збільшений рух грудної клітини було можливо тільки у більш примітивних орнітізхів. Більш просунуті види втратили більшу частину анатомії, яка зробила цей рух можливим »

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button