Наука

Вчені придумали, як доставляти ліки в мозок, долаючи гематоенцефалічний бар’єр

Гематоенцефалічний бар’єр працює, як фільтр, відсіваючи речовини, що циркулюють в крові, які можуть завдати шкоди головному мозку. Вчені з Копенгагена навчилися долати цей бар’єр, що допоможе в лікуванні склерозу, епілепсії, хвороби Альцгеймера та інших розладів центральної нервової системи.

Вчені Копенгагенського університету дізналися, як можна обдурити гематоенцефалічний бар’єр (ГЕБ), щоб доставити ліки в мозок. ГЕБ працює, як фільтр, який не пропускає в мозок токсини і багато речовин, які циркулюють в крові людини. Але він же не пропускає і лікарські препарати. Дослідження проводилося на лабораторних мишах, їм вводилися ліпосомний носій у вигляді наночастинок, всередині яких були лікарські речовини. Наночастки вдалося контролювати на всьому протязі системи.

За допомогою колег з Технічного університету Данії і Ольборгского університету, дослідники розглянули ГЕБ за допомогою двофотонної візуалізації. Вони позначили частки флуоресцентними молекулами, що дозволило проводити мікроскопію наноносіїв в живому, непошкодженому мозку.

Вчені виявили, що наночастки, націлені на мозок, уловлюються внутрішньою поверхнею капілярів і венуалів – ендотелієм – в ГЕБ, після чого транспортуються в мозок. Також дослідники помітили, що судини головного мозку по-різному обробляють наночастинки, дозволяючи або забороняючи їм доступ до тканини головного мозку в залежності від типу судини.

Наночастки можуть потрапляти в мозок в основному через великі судини (венули) які оточені периваскулярним простором, а не через дрібні капіляри, як вважалося раніше. Периваскулярний простір оточує венули, завдяки чому наночастинкам легше виходити з ендотелію і просуватися далі в мозок, в капілярах цей простір відсутній.

Всередину наночастинок як в Троянського коня можна завантажувати різні нейропротекторні препарати для лікування багатьох розладів центральної нервової системи, наприклад, склероз, хвороба Паркінсона, Альцгеймера, епілепсію та інші.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button