Наука

Дослідження тибетських ченців вказало на переваги безшлюбності

Відправляючи одного з синів в монастир, батьки послаблюють конкуренцію за ресурси всередині сім’ї – і в результаті мають більше онуків.

Image by Karin Henseler from Pixabay

Целібат – довічна безшлюбність і відмова від статевих відносин — прийнятий у багатьох релігіях і традиційних суспільствах світу. Здавалося б, ця практика суперечить базовим інстинктам і гарантує програш в еволюційному змаганні, адже такі люди зовсім не залишають потомства. Проте повне сексуальне утримання досить поширене, що може вказувати на певні вигоди. Розкрити їх вдалося вченим з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, стаття яких опублікована в журналі Royal Society Proceedings B.

Команда професора Рут Мейс (Ruth Mace) досліджувала суспільства буддійських ченців, що живуть в тибетській області Амдо, нинішньої провінції Ганьсу на заході Китаю, — за цікавим збігом, саме там недавно знайшли сліди денисівської людини. Сучасні жителі Ганьсу займаються традиційним скотарством і обробкою невеликих і не дуже родючих ділянок землі. Молодших синів нерідко відправляють в монастир, де вони приймають відповідні обітниці. При цьому батьки посилаються на релігійні норми або загальноприйнятий звичай.

Щоб з’ясувати причини, що лежать глибше, вчені провели детальне опитування представників 530 сімей з 21 селища. Дослідники склали генеалогію кожної сім’ї, в тому числі визначили всіх чоловіків, відправлених в монастир. З’ясувалося, що цей захід забезпечує братам, які залишилися перевагу в розподілі батьківської спадщини. Конкуренція знижується, кожен отримує більший достаток і більше стадо, стає більш привабливим нареченим — і залишає більше дітей.

Таким чином, у людей, які відправили в монастир одного з синів, онуків виявляється більше, ніж у тих, хто цього не зробив. Виходить, целібат одного з синів може бути еволюційно вигідним для батьків. Значить, така практика могла з’явитися і закріпитися в процесі «природного відбору».

Щоб показати це, Рут Мейс та її колеги створили математичну модель, яка відображає вплив безшлюбності на еволюційний успіх окремої людини та цілої родини. Вчені розглянули два варіанти: з прийняттям рішення про «відхід в монастир» самою людиною або його батьками. У першому випадку безшлюбність залишалася мало поширеною і не закріплювалася в модельному «співтоваристві». Однак у другому, з урахуванням допомоги іншим братам, целібат ставав звичайною практикою.

Як вважають автори роботи, подібні закономірності можуть лежати в основі і деяких інших традицій, включаючи навіть інфантицид — умисне позбавлення життя деяких дітей, яке не було рідкістю в багатьох стародавніх культурах. Вони пояснюють і рідкість жіночого чернецтва не тільки в Тибеті, але і в інших строго патріархальних спільнотах. Відправивши дочку в монастир, батьки лише знижують можливе число потомства, не отримуючи вигод при розподілі благ, оскільки дівчатка в ньому не беруть участь. Зате в суспільствах, де жінки мали великі прав — зокрема, в деяких регіонах Західної Європи, — жіноче чернецтво і безшлюбність зустрічалося (і зустрічається) досить часто.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button