Наука

Дрозофілам продовжили життя за допомогою кільцевої РНК

Вчені з Інституту біології житті Суспільства Макса Планка виявили специфічну молекулу РНК, здатну впливати на тривалість життя мух-дрозофіл.

Frank Vinken, 2020

Молекули РНК бувають різних типів, і на відміну від звичайних, лінійних РНК, кільцеві РНК (circRNA), кінці яких замкнуті одне на одному, досі недостатньо вивчені. Відомо, що концентрація цих, більш стабільних і стійких молекул особливо висока в головному мозку, де вони накопичуються з віком, однак конкретні їх функції все ще залишаються загадкою для вчених.

Німецьким ученим вдалося частково заповнити цей пробіл, з’ясувавши, що один з типів кільцевої РНК у мух-дрозофіл пов’язаний з процесом старіння. Вони почали з детального вивчення методу продовження життя цих комах за допомогою блокування інсулінового шляху, що регулює процеси старіння, обміну речовин, репродукції і зростання. Те, що цей метод працює, відомо вже досить давно — при нестачі інсуліну дрозофіли дійсно живуть довше — однак те, як саме цей метод працює, поки залишається також не цілком зрозумілим.

Авторам дослідження вдалося виявити специфічну кільцеву РНК, що отримала назву безсульфатна (circSfl), яка поводиться особливим чином. У мух, у яких був заблокований інсуліновий шлях, ця молекула зустрічалася в значно більших кількостях. Однак коли вчені за допомогою генетичних маніпуляцій просто підвищили концентрацію безсульфатної кільцевої РНК, то у дрозофіл також збільшилася тривалість життя, з чого був зроблений висновок, що ця РНК не тільки залежить від інсуліну — вона сама по собі здатна продовжувати життя.

У безсульфатної кільцевої РНК виявилася ще одна особливість — на відміну від інших кільцевих РНК вона виробляє протеїн — так само, як лінійні молекули. Правда ученим поки не вдалося з’ясувати його функції.

«Цей circSfl-протеїн схожий, але не ідентичний Sfl-протеїну, який виробляє класична лінійна безсульфатна РНК. Але ми не знаємо точно, як він впливає на процес старіння, можливо, що він взаємодіє з іншими протеїнами, так само, як звичайний Sfl-протеїн», — говорить один з учасників дослідницької групи Карина Вайгельт.

Автори дослідження не мають наміру зупинятися на досягнутому і планують продовжити пошук кільцевих РНК у інших тварин, а саме у ссавців. Вони цілком упевнені, що таким чином можна виявити механізм впливу на процес старіння у людей.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть