Людина

Секрети довголіття: навколишнє середовище, гени та географія

Згідно з результатами дослідження міжнародної команди вчених, заснованого на даних про смертність, географічне місце проживання надає значний вплив на ймовірність досягнення вами столітнього віку. Безумовно, хороші гени грають в тривалості життя свою роль, але на їх роботу, як відомо, впливає безліч факторів навколишнього середовища. Отримані результати припускають, що жителі штату Вашингтон (США), які проживають у зручних для прогулянок районах, з більшою ймовірністю досягнуть 100-річного віку. Автори відзначають, що робота додає нові докази до зростаючого масиву даних про те, що соціальні та екологічні фактори вносять значний внесок у довголіття.

Будинок і тривалість життя

Вивчення очікуваної тривалості життя по округах дозволяє вченим відстежувати географічні відмінності у часі і оцінювати фактори, які сприяють цьому. Ці відмінності в основному пов’язують з поєднанням соціально-економічних, расово-етнічних і поведінкових факторів, а також чинників охорони здоров’я. В ході роботи над новим дослідженням були вивчені надані державою дані про смерть майже 145 000 жителів штату Вашингтон у віці 75 років і старше в період 2011-2015 років.

Дані включали інформацію про вік, місце проживання на момент смерті, стать, раси, освіти та проходження військової служби. Для того, щоб надати бали різним змінним з урахуванням рівня бідності, доступу до медичної допомоги, якісним продуктам, чистому повітрю та ін., грунтуючись на даних про місце проживання, були також використані результати дослідження Агентства з охорони навколишнього середовища та інших джерел. На підставі отриманих даних було встановлено, що комфортне навколишнє середовище, здатність гуляти поруч з будинком, вищий соціально-економічний статус і високий відсоток населення працездатного віку в районі проживання позитивно корелюють з досягненням 100-річного віку.

Прогулянки в парках роблять людей щасливими і допомагають зміцнити здоров’я

Як пише портал Science Daily, результати дослідження показали, що проживання в районах зі змішаним віковим населенням корисно для всіх. Комфортне навколишнє середовище, упорядковані і зручні для прогулянок райони роблять фізичні вправи більш доступними для літніх людей і полегшують їм доступ до медичної допомоги та продуктовим магазинам. Автори роботи відзначають, що райони в яких проживають представники всіх вікових груп, як правило, сприяють меншій ізоляції та більшій суспільній підтримці літніх людей.

Додатковий аналіз показав, що географічні райони, в яких імовірність досягнення столітнього віку висока, розташовані в районах мегаполісів і невеликих містах з високим соціально-економічним статусом, включаючи Сіетл і Пулмен.

Автори дослідження, опублікованого в журналі International Journal of Environmental Research вважають, що для більш розширених висновків потрібні додаткові дослідження. Водночас вчені сподіваються, що в кінцевому підсумку їх робота ляже в основу створення більш здорових спільнот, які допоможуть підвищити тривалість та якість життя літніх людей.

Що таке «блакитні зони планети?

Вперше географічне поняття «Блакитна зона» (Blue zone) було описано американським мандрівником Деном Бюттнером у статті «Секрети довгого життя» у 2005 році, для журналу National Geographic. Сьогодні блакитний зоною називають території з найвищими показниками довголіття у світі. Всього у світі налічується п’ять таких зон і всі вони мають ряд загальних характеристик. Найвідоміша блакитна зона на Землі, розташована на острові Сардинія в Середземному морі, яка входить до складу Італії в якості автономної області Сардинія. Там проживає більше 22 осіб старше 100 років. На острові переважає сухий субтропічний (середземноморський) клімат, середня температура в січні становить 7-10°C, в липні 24-26°C. Вчені шукають наукові обґрунтування феномену тривалості життя на острові впродовж десятиліть.

Грецький острів Ікарія виглядає так

Як пише USA Today, згідно з раніше проведеним дослідженням, місто Сеуло в Сардинії, в якому найбільше число і приріст довгожителів, віддалене від решти світу і володіє невеликим генофондом. Однак причина, по якій гени дозволяють остров’янам так довго жити залишається невідомою. Примітно, що задокументовані і перевірені дані про довгожителів у Сеуло з’явилися ще в 19 столітті.

До інших Блакитних зон планети відносять Японський острів Окінава, жителі якого споживають багато овочів і мало м’яса, а також щодня виконують фізичні вправи; острів Ікарі в Греції, на якому спостерігається найбільший відсоток жителів старше 90 років; півострів Ніко, Коста-Ріка, секретом довголіття в якому місцеві жителі вважають споживання овочів і фруктів, особливо апельсинів; місто Лома-Лінда, Каліфорнія, США, в якому проживає велика громада адвентистів сьомого дня. Вони відмовилися від сигарет, алкоголю, кави і жирної їжі.

Натхнення: earth-chronicles.ru

Кнопка «Наверх»