Всесвіт

Джети чорної діри відтворили на суперкомп’ютері. У ньому майже 130 000 ядер (фото+відео)

Використовуючи Центр моделювання клімату НАСА (англ. National Climate Change Secretariat, NCCS), вчені з Центру космічних польотів імені Годдарда НАСА провели 100 симуляцій. Вони досліджували струмені – вузькі пучки енергійних частинок – які вилітають майже зі швидкістю світла з надмасивних чорних дір. Ці гіганти знаходяться в центрах активних галактик, що утворюють зірки, таких як Чумацький шлях, і можуть важити в мільйони або мільярди разів більше Сонця.

Оскільки струмені та вітри виходять з цих активних галактичних ядер (АЯГ), вони регулюють газ у центрі галактики та впливають швидкість утворення зірок у них та спосіб змішування газу з навколишнім галактичним середовищем.

Ця візуалізація показує складну структуру струменя активної галактики (помаранчевий і фіолетовий кольори), порушену міжзоряними молекулярними хмарами (синій і зелений). Оскільки струмінь орієнтований на 30 градусів до центральної площини галактики, більш широка взаємодія з галактичними зірками та газовими хмарами призвела до того, що струмінь розділився на дві частини. Автори і права: Райан Таннер і Кім Уівер, NASA Goddard

«У нашому моделюванні ми зосередилися на менш вивчених струменях з низькою світністю та на тому, як вони визначають еволюцію своїх батьківських галактик»,
— пояснює керівник дослідження у прес-релізі до роботи.

Нові симуляції провели на 127 232-ядерному суперкомп’ютері НАСА NCCS Discover. Вчені спостерігали, як слабші струмені з низькою світністю взаємодіють з оточуючим галактичним середовищем. Оскільки такі струмені важче виявити, моделювання допомогло астрономам пов’язати ці взаємодії як різними рухами газу, так і оптичним та рентгенівським випромінюванням.

Суперкомп’ютер Discover в NCCS. Кредит: Лабораторія концептуальних зображень NASA Goddard

Моделювання виявило дві основні властивості джетів низької світності. По-перше, вони взаємодіють з галактикою-господарем набагато сильніше, ніж джети високої світності. А, по-друге, вони впливають на міжзоряне середовище всередині галактики і знаходяться під її впливом.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button