Всесвіт

Знайдено джерело стародавнього гігантського цунамі на Марсі

Численні попередні дослідження показують, що на Марсі в минулому існувала велика кількість води. Група вчених у статті 2016 року встановила, що стародавні цунамі значно змінили поверхню берегової лінії стародавнього океану на Червоній планеті. Попередні дослідження припускали, що зіткнення астероїда або комети з океаном в марсіанській північній низовині могло викликати мегацунамі приблизно 3,4 млрд років тому. Однак досі місцезнаходження ударного кратера, що утворився, було неясним.

Дослідники під керівництвом інституту планетарних наук в Арізоні проаналізували карти поверхні Марса, створені шляхом об’єднання зображень попередніх місій на планету, і визначили ударний кратер, який міг утворитися в результаті зіткнення з астероїдом, що викликало мегацунамі.

Кратер, який вони назвали Поль, має діаметр близько 110 км і розташований в районі північної низовини, яка, як припускали попередні дослідження, перебувала на 120 м нижче передбачуваного рівня моря. На основі аналізу породи автори припускають, що Поль утворився близько 3,4 млрд років тому.

Місце стародавнього зіткнення. Зображення: J. Alexis P. Rodriguez et al., Scientific Reports

Автори змоделювали зіткнення астероїдів і комет з цим регіоном, щоб перевірити, який тип удару може сформувати кратер і чи може це призвести до мегацунамі. Вони виявили, що його могли викликати або дев’ятикілометровий астероїд, що зіткнувся з сильним опором грунту, що виділив 13 млн мегатонн енергії в тротиловому еквіваленті, або трикілометровим астероїд, що зіткнувся зі слабким опором поверхні, що виділив 0,5 млн мегатонн.

Обидва змодельовані удари утворили кратери діаметром 110 км і викликали мегацунамі, які досягли 1,5 тис. км від центру зіткнення. Аналіз мегацунамі, викликаного трикілометровим показав, що висота цього цунамі на суші могла досягати приблизно 250 м.

Дослідники порівнюють знайдене місце зіткнення ударом Чиксулуб об Землю 66 млн років тому, який, як вважається, прискорив загибель динозаврів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button