Всесвіт

“Джеймс Вебб” знайшов кам’яні хмари на коричневому карлику

Спостереження космічного телескопа дали перше пряме підтвердження того, що в деяких інопланетних світах існують кам’яні хмари. Препринт публікації доступний на порталі arXiv.

Дослідники використовували телескоп “Джеймс Вебб”, щоб заглянути всередину коричневого карлика VHS 1256-1257 b, що знаходиться в 72 світлових роках від Землі. Вони виявили в атмосфері субзоряного об’єкта силікатні хмари.

Коричневі карлики – це проміжна стадія між газовими екзопланетами і найменшими зірками. Маси такого об’єкта не вистачає, щоб запустити синтез водню. Але вони можуть синтезувати дейтерій (важкий ізотоп водню). Завдяки цьому у них є власне тепло і випромінювання, недостатньо яскраве, як у зірок, але достатнє, щоб їх виявити.

У новому дослідженні вчені використовували спектр випромінювання коричневого карлика, щоб визначити склад VHS 1256-1257 b. Дослідження показало, що в атмосфері коричневого карлика поширені вода, метан, чадний і вуглекислий газ, натрій і калій.

Спектральні спостереження камери MIRI телескопа “Джеймс Вебб” з окремими елементами у складі атмосфери. Зображення: Brittany E. Miles et al., arXiv

Усередині атмосфери вченим вдалося виявити хмари з силікатів. Це довгі структури з частинок із субмікронним розміром зерен. Такі хмари були раніше передбачені теоретично, але нікому не вдавалося їх підтвердити. Дослідники вважають, що ці хмари являють собою форстерит, енстатит і кварц.

Планетологи відзначають, що це перше таке детальне дослідження складу коричневого карлика. Його результати можна буде використовувати для спостережень за іншими подібними об’єктами.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button