Наука

Вчені дізналися, як “вік сну” пов’язаний з довголіттям

Дослідники з Данії та США з’ясували, як порушення сну впливають на смертність від усіх причин. Свої висновки дослідники представили в журналі Npj Digital Medicine.

Фото від Latino Life

Люди сплять по-різному в різному віці, і зміни якості сну — одна з перших і найбільш добре задокументованих ознак старіння і поганого стану здоров’я. Практично при будь-якому розладі сон порушується в першу чергу. Скажімо, приблизно за п’ять-десять років до появи інших симптомів у пацієнтів з хворобою Паркінсона виникає специфічне порушення сну: таким людям сняться кошмари, уві сні вони можуть кричати або бити кулаком об стіну.

Існує поняття “вік сну”. Наприклад, якщо людина 55 років міцно спить всю ніч і має правильні цикли швидкого сну, вік його нічного відпочинку можна оцінити, наприклад, на 45 років. Щоб дізнатися подробиці по цій темі, вчені з університетів Стенфордського, Каліфорнійського (США), Технічного (Данія) та інших наукових установ проаналізували дані про сон 10 699 чоловіків і жінок у віці від 20 до 90 років.

Їх метою було розробити систему, яка визначає вік сну і зміну його параметрів, які могли бути найбільш пов’язаними зі смертністю. Вчені використовували машинне навчання для прогнозування віку сну, вводячи в програму дані про параметри сну кожного учасника. Алгоритм розпізнавав закономірності в цій інформації і використовував їх для прогнозування віку сну.

Дослідники дійшли висновку, що фрагментація нічних пильнувань — коли людина прокидається за ніч кілька разів менш ніж на хвилину (і не пам’ятає про це) — найсильніший предиктор смертності від усіх причин. Чому фрагментарний сон так шкідливий для здоров’я, вчені мають намір з’ясувати в подальших дослідженнях. Крім того, прогностичними параметрами смертності стали зниження ефективності дрімоти і скорочення фази швидкого сну, що супроводжується швидким рухом очей.

А ось скорочення фази так званого повільно хвильового сну, який ще називають глибоким, в поєднанні з низькою ефективністю сну виявилися пов’язані з розвитком гіпертонії й серцево-судинних захворювань. Специфічні порушення, такі як розлад швидкого сну і втрата вегетативної регуляції під час сну, були ранніми попередниками синуклеїнопатій — нейродегенеративних захворювань, які характеризуються аномальним накопиченням агрегатів білка-синуклеїну в нейронах, нервових волокнах і гліальних клітинах.

На щастя, вік сну можна поліпшити і таким чином провести профілактику небезпечних захворювань. Для цього вчені радять засинати і прокидатися в стандартний для більшості людей час (не надто пізно і не дуже рано), спати в темному приміщенні, піддавати своє тіло регулярним фізичним навантаженням (але не безпосередньо перед сном), відмовитися від алкоголю, кофеїну і рясної їжі на ніч.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button