Всесвіт

ЄКА готує місію з дослідження печер на Місяці: в них можуть жити колонізатори

Інфраструктура стане одним з найважливіших компонентів будь-якого постійного поселення людей на Місяці. Місії NASA Artemis зосереджені безпосередньо на створенні об’єктів і процесів, необхідних для підтримки місячної бази. ЄКА бере участь в проєкті з освоєння супутника Землі, досліджуючи її поверхню, наприклад, досліджуючи печери в підземному місячному світі.

Європейське космічне агентство (ЄКА) недавно почало третій раунд серії досліджень, присвячених дослідженню місячних печер. Поточний етап випробувань – дослідження паралельного проєктування (concurrent design facility, CDF) – заснований на роботі, виконаної у двох попередніх раундах досліджень SysNova. Ініціатива SysNova – це схема оцінки технологій з використанням «технологічних проблем» і конкуренції для вивчення порівняно великої кількості альтернативних рішень. Вона сприяє спільним дослідженням академічних і промислових інститутів в державах-членах ЄКА на етапі вивчення нових тем.

З п’яти оригінальних концепцій в перших дослідженнях Sysnova, ЄКА виділив три «сценарію місії» – один для пошуку входів в місячні печери, інший для ретельного вивчення входу в них і третій для дослідження лавових трубок за допомогою автономних всюдиходів. Потім ЄКА вирішило продовжити оцінку двох концепцій місій, які зосереджені виключно на дослідженні входу в печеру, але поєднують аспекти всіх трьох вихідних концепцій місій.

Розуміння навіть входів в місячні печери може виявитися безцінним для розуміння ресурсів, які будуть доступні в підземному світі Місяця. Це також ключ до розуміння радіаційного захисту, що забезпечується місячним реголітом. Цей захист, в залежності від його ефективності, може змінити правила гри в тому, де буде розташовуватися будь-яка потенційна постійна місячна база.

ЕКА готує місію з дослідження печер на Місяці: в них можуть жити колонізатори
Зображення відкритих лавових труб на Місяці. Надано: НАСА / LRO.

Перший обраний план місії знаходиться під керівництвом Вюрцбургського університету. Вони розробили сферичний зонд, який можна опустити в вхід до печери за допомогою крана, прикріпленого до всюдихода. Сам зонд укладений в прозорий пластиковий корпус і буде містити тривимірний лідар, оптичну камеру і дозиметр, який дозволить зонду зчитувати рівні радіації на вході в печеру.

ЕКА готує місію з дослідження печер на Місяці: в них можуть жити колонізатори
Приклад стрибкового марсохода, який потенційно може бути використаний в проєктах по дослідженню печер ЄКА. Надано: Манчестерський університет.

Бездротове електроживлення і зв’язок – основна мета другого плану місії, розробленого університетом Ов’єдо. У його сценарії «зарядна головка» прикріплюється до кінця крана на базі ровера, який потім використовується для живлення і прямого зв’язку з автономними усюдиходами, у яких немає власного внутрішнього джерела живлення. Живлення місяцеходу і зарядної головки буде надходити безпосередньо від підключених сонячних батарей.

ЕКА готує місію з дослідження печер на Місяці: в них можуть жити колонізатори
Зображення системи сферичної камери, розробленої Вюрцбургським університетом. Надано: Вюрцбурзький університет.

Тривалість польоту для цих експериментів буде запланована на один місячний день, або приблизно 14 земних діб.

Обидві ці пропоновані місії на даному етапі все ще концептуальні, і жодна з них не отримала повного фінансування. Однак очевидно, що поетапний процес ЕКА приносить користь навіть до того, як буде запущена якась місія. Річ у тім, що концепції, які виникли в результаті цього, є новими і потенційно здійсненними при наявності достатніх ресурсів. Місії, які зайшли так далеко в процесі, мають хороші шанси в кінцевому підсумку стати реальністю і робити свій внесок в роботу по створенню постійної колонії на Місяці.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button