Всесвіт

Астрономи зафіксували активність найбільшої з відомих комет на рекордній відстані

Новозеландські вчені, які беруть участь у проэкті look обсерваторії Las Cumbres, виявили, що у величезної комети C/2014 UN271 Бернардінеллі — Бернштейна з’явилася кома. Відкриття примітно відразу з кількох причин, одна з яких — відстань до об’єкта спостережень. Зараз ця брила льоду і пилу знаходиться вдвічі далі орбіти Сатурна, на відстані більш ніж 19 астрономічних одиниць.

Мета проєкту LOOK — LCO Outbursting Objects Key) – спостереження за об’єктами, що проявляють раптову активність, тобто кометами, недавно виявленими астероїдами, а також будь-якими дальшими астрономічними явищами. Для цього використовують мережу роботизованих телескопів з дзеркалами діаметром в один-два метри по всьому світу, що входить в приватну обсерваторію Las Cumbres (LCO).

Вони отримують сигнал про реєстрацію якоїсь нової події від систем огляду неба, оснащених більш ширококутною оптикою. Час реагування становить близько 15 хвилин, так що вчені отримують можливість спостерігати короткочасні або процеси, які тільки зароджуються, майже відразу і в динаміці.

Цього разу зреагував телескоп LCO з метровим дзеркалом, розміщений в Південно-Африканській астрономічній обсерваторії. Першими зображення C / 2014 UN271 з нього пощастило обробити новозеландським вченим — у них в цей час банально був розпал робочого дня. Один кадр виявився зіпсований прольотом низькоорбітального супутника, а ось наступний прикував увагу астрономів. Серед чітких зірок красувалася каламутна бліда плямочка замість яскравої точки, яка швидко рухається щодо фону.

Це, по-перше, підтверджувало статус об’єкта, а по-друге, було рекордним за дальністю спостереженням такої події. До виявлення коми у C / 2014 UN271 Бернардінеллі — Бернштейна її лише імовірно вважали кометою. Тіло могло бути як дуже великим і яскравим астероїдом, так і карликовою планетою.

Особливий інтерес представляє сам факт помітної активності комети на настільки великій відстані від сонця. Поява коми в об’єкта з хмари Оорта вже в майже трьох мільярдах кілометрів від зірки говорить про наявність величезної кількості летючих речовин. У найближчі роки до C / 2014 UN271 буде прикута увага вчених по всьому світу. Це небесне тіло примітно відразу з кількох причин. Для початку — найімовірніше, комета крупніша будь-якої раніше виявленої: її поперечний розмір оцінюють в сто кілометрів. Вона більше попереднього рекордсмена – комети Хейла-Боппа-втричі.

Крім того, C/2014 UN271 — комета, виявлена на найбільшій відстані від сонця. Її знайшли на знімках 2014 року, зроблених в рамках проєкту Dark Energy Survey. Сталося це в процесі ретроспективного аналізу зображень в минулому червні. Тоді відстань до зображеного об’єкта оцінювали у 29 астрономічних одиниць — майже так само далеко, як орбіта Нептуна. За попередніми даними, найближче до нашої зірки комета Бернардинеллі-Бернштейна виявиться до 2031 року, але все одно пройде за Сатурном (близько 10,9 астрономічної одиниці). Так що наступні десять років траєкторію, склад і властивості унікального об’єкта будуть уточнювати астрономи з усього світу, продовжуючи безперервні спостереження.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button