Наука

Експерименти підтвердили здатність собак орієнтуватися по магнітному полю Землі

Собаки можуть орієнтуватися по лініях геомагнітного поля, щоб зрізати зайві кути при русі по малознайомій місцевості.

©canva

Чудовий нюх собак загальновідомий, але от їх здатності відчувати магнітні поля залишаються нез’ясованими. Це завдання завжди технічно складне, оскільки важко змусити звичайну тварину покладатися на це незначне відчуття. Можливо, магніторецепція існує навіть у людей, але щоб це однозначно довести, потрібні складно спроєктовані і точні експерименти.

Те ж стосується собак. Згадаймо, що лише в 2014 році одна з гумористичних Шнобелівських премій пішла чеським дослідникам, які продемонстрували, що при дефекації собаки воліють орієнтуватися по лініях геомагнітного поля, з півночі на південь. Автори виконали цю роботу саме для того, щоб довести наявність у собак магніторецепціі. Розвиваючи ці результати, та ж команда з Празького університету наук про життя провела нові експерименти, щоб продемонструвати, що собаки здатні використовувати лінії магнітного поля для орієнтації на місцевості. Про роботу розповідається в статті, опублікованій в журналі eLife.

За допомогою нашийників з GPS-трекерами автори простежили за чотирма собаками впродовж довгої прогулянки по лісі. Вчені відзначили, що, рухаючись разом з господарем, час від часу вони захоплювалися запахом якої-небудь тварини й тікали в зарості, переслідуючи ціль на відстані близько 400 метрів, після чого поверталися до людини. При цьому бачити господаря або відчувати його запах у густому безвітряному лісі і на такій відстані вони явно не могли.

Блакитним показаний маршрут людини, білим — руху собак / © Benediktov? et al., 2020

При поверненні вони або в точності проробляли той же шлях у зворотному напрямку, або зрізали й рухалися навпростець. На GPS-треки видно, що під час таких пробіжок собаки раптом змінювали напрямок. Близько 20 метрів вони рухалися в зразковому напрямку півночі, немов «звіряли показання компаса», і незабаром після цього починали повертатися до господаря.

Щоб упевнитися в цьому, автори проводили аналогічні вимірювання протягом більш ніж трьох років з використанням 27 домашніх собак. У загальній складності були зібрані треки 223 «розвідувальних пробіжок» з середньою дистанцією 1,1 кілометра. У 170 випадках собаки дійсно зупинялися, пробігали 20-метрівку на північ і, як правило, після цього поверталися до власника, зрізуючи зайві кути й петлі.

На думку вчених, під час пробіжки на північ тварини орієнтуються по магнітному полю Землі, що дозволяє не загубитися і рухатися коротшим маршрутом в погано знайомій місцевості. Однак стовідсотково довести наявність магніторецепціі складно, і автори планують нові експерименти. Зокрема, вони збираються помістити в нашийники генератори магнітного поля, які повинні порушити нормальну роботу цього почуття, — і перевірити, як це позначиться на русі собак.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»