Поради

Експертна оцінка вартості нематеріальних активів

Для того, щоб процес управління підприємством мав максимальну ефективність, використовується експертна . Процедура не тільки дозволяє проаналізувати нематеріальні активи компанії, а й дозволяє оцінити її капіталізацію загалом. Завдяки цьому можна забезпечити раціональне використання об’єктів інтелектуальної власності для отримання оптимального економічного результату.

Оцінка вартості нематеріальних активів в компанії може проводитися терміном від 5 днів. Процедура ініціюється для цілого ряду ситуацій:

  • Внесення об’єктів інтелектуальної власності до статутного капіталу;

  • Зміна форми власності підприємства;

  • Визначення компенсуючої суми під час укладання ліцензійного договору;

  • Визначення частки інвестиційного проекту;

  • Укладання угод купівлі-продажу;

  • Зміна власника підприємства;

  • Під час передачі у заставу;

  • При оформленні спадщини нематеріальні активи;

  • При підрахунку розміру шкоди правовласнику;

  • Для розробки оптимальної стратегії розвитку.

Проводити оцінку вартості нематеріальних активів також необхідно щодо оподатковуваної бази. Без цієї процедури неможливо правильно розрахувати суму роялті для авторів об’єктів інтелектуальної власності.

Які методи застосовуються для оцінки вартості нематеріальних активів?

У визначенні вартості нематеріальних активів застосовують порівняльний, прибутковий та витратний підходи. При виборі відповідного підходу враховують цілі та завдання оцінки, передбачуване використання результатів оцінки, а також можливість застосування методу. Оскільки нематеріальні активи суттєво відрізняються від інших об’єктів оцінки через свою специфіку, до них досить складно застосовувати порівняльний підхід, тому що такі об’єкти фактично є неповторними. Тому в їхній оцінці переважно застосовують дохідний та витратний підходи.

Процедура оцінки нематеріальних активів здійснюється у декілька етапів. Для початку оцінювачу необхідно проаналізувати структуру об’єктів та визначити їх складові частини. Потім фахівець проводить оцінку окремих елементів, для якої він обирає найбільш ефективний метод для аналізу та розрахунків. Після цього експертом буде підготовлено звіт про оцінку.

Що міститься у звіті про оцінку вартості нематеріальних активів?

Звіт включає в себе опис мети процедури та дату її проведення. У ньому зазначаються підстави для проведення процедури оцінки, а також інформація про оцінювача. Документ містить детальну інформацію про об’єкти інтелектуальної власності та їх характеристики. Оцінювач вказує обрані методи оцінки та обґрунтовує їх застосування, а також вказує повний розрахунок вартості об’єктів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button