Всесвіт

Екзопланета GJ 1132b могла обзавестися новою атмосферою замість втраченої

«Супер земля» GJ 1132b обертається так близько до своєї зірки, що втратила першу атмосферу ще до першої сотні мільйонів років, однак вулкани оточили її газами вдруге.

GJ 1132b на тлі своєї зірки / © Dana Berry, Skyworks Digital, CfA

Екзопланета GJ 1132b обертається навколо червоного карлика в сузір’ї Вітрила, приблизно в 40 світлових роках від Сонця. Вона трохи крупніше Землі і важить в 1,6 раза більше. При цьому орбіта GJ 1132b куди менша, і повний річний оборот планета робить за 1,6 частини нашої доби. Кілька років тому у неї виявили атмосферу, хоча GJ 1132b знаходиться вкрай близько до своєї зірки і, за всіма розрахунками, давно мала б її розгубити.

Рішення цього парадоксу пропонує нова стаття вчених з Лабораторії реактивного руху (JPL) NASA, прийнята до публікації в Astronomical Journal. Марк Суейн (Mark Swain) і його колеги використовували дані спостережень космічного телескопа Hubble, а також результати комп’ютерного моделювання еволюції GJ 1132b. Автори дослідження прийшли до висновку, що планета дійсно втратила первісну воднево-гелієву атмосферу ще в перші 100 мільйонів років свого існування. А її нинішня атмосфера – друга за рахунком.

Астрономи вважають, що «нову» атмосферу створила потужна вулканічна діяльність на поверхні GJ 1132b, яка визволила запаси водню та інших газів, накопичені в мантії ще в процесі формування планети. На це вказує й аномально високий вміст синильної кислоти, частка якого в атмосфері GJ 1132b досягає 0,5 відсотка.

Якщо нові дослідження підтвердять, що подібний механізм діяв, він може проявляти себе і на інших подібних «Суперземлях». Багато з них являють собою останки «Міні-Нептун», які втратили давню атмосферу, але деякі цілком здатні знайти її знову.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button