Наука

Еліксир довголіття: алкоголь здатний продовжити життя вдвічі

Правда, це стосується поки тільки нематод, але вчені сподіваються використовувати відкриття для продовження життя також і людських клітин.

Image by Aline Ponce from Pixabay

Нематоди або ж круглі черв’яки виду Caenorhabditis elegans, широко використовувані в наукових дослідженнях як модельний організм, мають примітну особливість – при екстремальних умовах вони впадають в стадію так званої дауеровської личинки, яка ізольована від навколишнього середовища і може виживати без їжі близько чотирьох тижнів.

Довгий час біологи були впевнені, що дауеровська личинка являє собою повністю ізольовану систему, яка не підтримує жодного обміну речовин з навколишнім середовищем. Однак в 2020 році дослідницька група під керівництвом Теймураза Карчаліі з Інституту молекулярної клітинної біології та генетики Товариства Макса Планка абсолютно несподівано виявила, що якщо ці личинки помістити в розчин алкоголю, то тривалість їх життя значно збільшується.

Вчені з’ясували, що черв’яки в цьому стані здатні приймати з навколишнього середовища алкоголь і засвоювати його. В результаті у них відбувається зміни в метаболізмі – етанол направляється в жирові тканини, де з нього продукуються амінокислоти та цукри, а енергія, що виникає при цьому забезпечує харчування. Крім того, алкоголь допомагає черв’якам пережити зневоднення, оскільки з нього виробляється дисахарид трігалоза, що сприяє відновленню організмів після тривалого висушеного стану.

Але незважаючи на збільшену тривалість життя і той факт, що алкоголь, по суті, є необмеженим джерелом енергії, в тому числі й в природних умовах, личинки в кінцевому підсумку все одно гинули. Щоб знайти пояснення цьому феномену біологи звернулися до своїх колег з Університету Ерлангена-Нюрнберга і Центру фізики і медицини Товариства Макса Планка. Наукова група під керівництвом доктора Василя Забурдаєва побудувала математичну модель метаболічних шляхів дауеровських личинок, за допомогою якої можна було передбачити тривалість їх життя при різних концентраціях етанолу і можливі мутації в метаболічній системі. В результаті вчені прийшли до висновку, що причиною смерті черв’яків є накопичення токсичних сполук.

Тепер автори дослідження мають намір ідентифікувати ці сполуки та спробувати пом’якшити їх дію, щоб продовжити життя черв’яків ще більше. При цьому не виключено, що розуміння механізму виживання дауеровських личинок зможе в майбутньому допомогти продовженню життя клітин людського організму.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button