Наука

Помірне вживання алкоголю пов’язали з накопиченням заліза в мозку

Вчені провели найбільше на сьогодні мультиорганне дослідження гомеостазу заліза, пов’язаного з вживанням алкоголю в помірних дозах.

Image by pen_ash from Pixabay

Вчені з Оксфордського і Кембриджського університетів, Лондонського університету королеви Марії (Великобританія) і Єльського університету (США) займалися пошуком доказів причинно-наслідкового зв’язку між споживанням алкоголю і рівнем заліза в мозку, а також зниження когнітивних здібностей, що виникає через нього. Результати дослідження опубліковані в журналі PLOS Medicine.

Раніше вважалося, що помірне споживання алкоголю може пройти майже безслідно для здоров’я. Однак останнім часом з’являється все більше наукових робіт, що спростовують цю точку зору. Особливо важливо розуміти, як спиртні напої позначаються, наприклад, на відкладенні заліза в мозку, адже відомо, що його підвищені рівні серед іншого призводять до нейродегенерації на кшталт хвороб Альцгеймера і Паркінсона. Але дотепер дослідники не знали, чи накопичується залізо в мозку через помірне споживання алкоголю, які механізми цього процесу і клінічні наслідки при незначних відхиленнях.

Автори роботи аналізували дані по 20 965 добровольцям 40-69 років (середній вік — 55 років, 48,6% — жінки), дані про яких збирали з 2006 по 2010 рік і зберігали в британському біобанку. На момент спостережень ні у кого з учасників не було деменції або інших подібних недуг. Вони заповнили анкети про вживання алкоголю, пройшли МРТ мозку і печінки, а також серію тестів для оцінки когнітивних і моторних функцій. Вміст заліза в мозку визначали за допомогою кількісного картування магнітної сприйнятливості, T2 * – градієнтного відлуння і зважених по магнітній сприйнятливості послідовностей.

Хоча майже три відсотки учасників віднесли себе до непитущих, в середньому добровольці щотижня споживали приблизно 18 юнітів алкоголю, що дорівнює десяти мілілітрів (восьми грамам) етанолу або приблизно семи з половиною банкам пива і шести келихах вина. Це більше, ніж рекомендують британські фахівці — до 14 юнітів, хоча в разі чоловіків допускають 21 юніт в тиждень. У групі тих, хто охарактеризував себе не питущими, в основному значилися жінки з більш низьким показником кров’яного тиску, але діабет зустрічався серед них частіше.

Як показав аналіз всіх даних, помірне споживання алкоголю – вище семи одиниць за сім днів – корелювало з більш низьким вмістом заліза в таламусі, але більш високим — в базальних гангліях, тобто скупченнях нейронів в базальних відділах переднього і середнього мозку, що беруть участь в регуляції руху, пізнання, емоцій і так далі. Відкладення заліза в мозку йшли рука об руку з погіршенням когнітивних функцій: зокрема, повільною швидкістю реакції і занепадом виконавчих функцій — сукупності розумових здібностей, необхідних для контролю і саморегуляції поведінки.

“Споживання понад 11 одиниць алкоголю на тиждень виявилося пов’язане з більш високим рівнем заліза в печінці, виміряним за допомогою МРТ. У жінок це спостерігалося при прийомі більше 17 юнітів на тиждень», — додали дослідники. За їхніми словами, були деякі підтвердження причинно-наслідкового зв’язку між генетично передбаченим споживанням алкоголю і сприйнятливістю базального ядра і гіпокампу, але вони не пройшли коригування множинними тестами.

Незважаючи на деякі погіршення, яскравих клінічних проявів нейроденегерації в учасників дослідження не виявили — ймовірно, річ у тім, що рівень заліза в головному мозку служить раннім маркером захворювань.

“У нашій роботі більш високі системні рівні заліза пояснювали лише 32% від загального впливу алкоголю на показники заліза в мозку, тобто можуть бути задіяні інші механізми. Ймовірно, в їх числі – підвищення проникності гематоенцефалічного бар’єру для заліза, що, в свою чергу, опосередковано зниженням рівня тіаміну (це зустрічається при розладах вживання алкоголю через комбінації неправильного харчування, зниження абсорбції і метаболічних змін). У пацієнтів з церебральною аутосомно-домінантною артеріопатією з підкірковими інфарктами і лейкоенцефалопатією (CADASIL) витік заліза був пов’язаний з проникністю гематоенцефалічного бар’єру. Інші можливі механізми включають викиди дофаміну після прийому алкоголю або хронічні запальні процеси. Альтернативний варіант-люди з більш високим вмістом заліза в мозку п’ють більше алкоголю», — пояснили вчені.

Якщо вдасться підтвердити, що за допомогою підвищених рівнів заліза в мозку вживання спиртних напоїв призводить до зниження когнітивних функцій, можна застосувати існуючі методи лікування — наприклад, хелаторну терапію для пацієнтів з посттрансфузійним перевантаженням залізом, підсумували автори роботи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button