Людина

Фізики та фізіологи доводять: Cмерті немає!

У США вийшла книга під назвою «Біоцентризм: життя і свідомість — ключі до розуміння істинної природи Всесвіту». Повідомлення про це розбурхало інтернет, оскільки супроводжувалося запевненнями, що життя не закінчується зі смертю тіла, а продовжується вічно. І автор книги — вчений Роберт Ланца — в цьому не сумнівається.

smerti_nemaie

Поза часом і простором

Ланца — фахівець з регенеративної медицини та науковий керівник компанії Advanced Cell Technology. Раніше він був відомий своїми дослідженнями в області стволових клітин, на його рахунку кілька успішних експериментів з клонування зникаючих видів тварин.

Читайте також: Сварки з коханими наближають ранню смерть

Але кілька років тому вчений захопився фізикою, квантовою механікою і астрофізикою. З цієї гримучої суміші народилася теорія нового біоцентризму, проповідником якої професор і став.

Відповідно до теорії смерті немає. Вона — ілюзія, яка виникає у свідомості людей. Виникає тому, що людина ототожнює себе зі своїм тілом. Знає, що тіло рано чи пізно помре. І думає, що помре разом з ним. Насправді ж свідомість існує поза часом і простором. Здатна перебувати де завгодно: у людському тілі і поза ним. Що добре вписується в основи квантової механіки, згідно з якою якась частинка може виявитися і тут і там, а якась подія — розвиватися за кількома — часом незліченими — варіантами.

Ланца вірить в існування безлічі всесвітів. У них і реалізуються всі можливі варіанти розвитку подій. В одному всесвіті тіло померло. А в іншому — продовжило жити, увібравши свідомість, яка в цей всесвіт перетекла.

Іншими словами, вмираючий, проносячись по тому самому тунелю, виявляється не в пеклі або в раю, а в такому ж світі, в якому він жив, але — знову живим. І так — до безкінечності.

Паралельно нам

В обнадійливій, але вельми спірній теорії Ланци є багато мимовільних прихильників — не тільки простих смертних, які бажають жити вічно, а й відомих учених. Це ті фізики і астрофізики, що міркують про паралельні світи, тобто передбачають, що всесвітів багато. Multiverse (мульти- всесвіт) — так називається наукова концепція, яку вони відстоюють. І запевняють: немає фізичних законів, які б забороняли існування паралельних світів.

Першим про них в 1895 році повідомив фантаст Герберт Уеллс у своєму оповіданні «Двері в стіні». А через 62 роки його ідею розвинув в дисертації випускник Прінстонського університету Хью Еверетт. Її суть: кожної миті всесвіт розщеплюється на незліченну кількість собі подібних. А вже наступної миті ці «новонароджені» розщеплюються точно таким же чином. У якомусь з цих світів існуєте ви. В одному — читаєте цю статтю, в іншому — дивітеся телевізор.

— Поштовхом до розмноження світів служать наші вчинки, — пояснював Еверетт. — Варто нам зробити якийсь вибір, як в мить ока з одного всесвіту виходять два. З різними варіантами долі.

У 1980 -ті роки теорію множинності світобудови розвинув Андрій Лінде — колишній співробітник Фізичного інституту імені Лебедєва. Нині — професор Стенфордського університету.

— Космос, — розповідав Лінде, — складається з безлічі роздутих куль, які дають початок таким же кулям, а ті, в свою чергу, народжують подібні кулі в ще більших кількостях, і так до нескінченності. У просторі вони рознесені. І не відчувають присутності одна одної. Але вони — частини одного і того ж фізичного світу.

Про те, що наш Всесвіт не самотній, свідчать і дані, отримані за допомогою космічного телескопа Планка. На їх основі вчені створили найточнішу карту мікрохвильового фону — так званого реліктового випромінювання, що збереглося з моменту зародження нашої світобудови. І побачили, що вона рясніє темними провалами — якимись дірками і протяжними дірами.

Читайте також: 10 речей, про які люди найчастіше жалкують перед смертю

Фізик -теоретик Лаура Мерсин — Хоутон з Університету Північної Кароліни і її колеги доводять: аномалії мікрохвильового фону виникли через те, що на наш Всесвіт впливають інші, розташовані поруч. А дірки і діри — від безпосередніх ударів сусідніх всесвітів по нашій.

Кванти душі

Отже, місць — інших всесвітів, куди б могла згідно теорії нового біоцентризма відлетіти душа, — повно. А сама душа є?

В існуванні вічної душі не сумнівається професор Стюарт Хамерофф з Університету Арізони. Ще минулого року він заявив, що знайшов докази того, що свідомість людини не зникає після її смерті.

На думку Хамероффа, людський мозок — це досконалий квантовий комп’ютер, душа або свідомість — інформація, накопичена на квантовому рівні. Вона може бути передана: після того як тіло гине, квантова інформація свідомості зливається з нашим Всесвітом і там існує нескінченно довго. А біоцентріст Ланца доводить, що вона летить в інший всесвіт. Чим і відрізняється від свого колеги.

У соратників у Хамероффа сер Роджер Пенроуз — відомий британський фізик і математик з Оксфорда, який теж знайшов в нашому Всесвіті сліди зіткнення з іншими. Разом вчені розвивають квантову теорію свідомості. І вважають, що виявили носія свідомості — елементи, які за життя накопичують інформацію, а після смерті тіла кудись її «зливають». Це розташовані всередині нейронів білкові мікротрубочки (microtubules), яким раніше відводили скромну роль арматури і транспортних внутрішньоклітинних каналів. Мікротрубочки за своєю структурою найкраще підходять для того, щоб бути носіями квантових властивостей у мозку. Оскільки вони можуть тривалий час зберігати квантові стани — тобто працювати елементами квантового комп’ютера.

Підсумок: Нічого принципово нового в біоцентризмі Ланци немає — про існування загробного світу давно говорить релігія. Вченому залишається тільки примирити з нею свою концепцію. Адже поки роль Бога в ній не проглядається.

Кнопка «Наверх»
Закрыть