Людина

Вчені пояснили, чому чоловіки більше схильні до хвороб

Коли мова йде про самців, еволюція сприяє відбору партнерів і розмноженню в ранні роки статевої зрілості на шкоду більш довгостроковому благополуччю. Це може пояснити, чому жінки живуть довше і менше схильні до захворювань.

Група вчених-генетиків з Університету Макмастера в Канаді з’ясувала: людський геном еволюціонував, щоб сприяти спадковості дуже різних характеристик у жінок і чоловіків. Це робить останніх більш уразливими для безлічі фізичних і психічних захворювань. Подробиці роботи опубліковані в журналі Journal of Molecular Evolution.

Дослідники розглядали аутизм як ілюстрацію загальної тенденції. Хлопчики частіше успадковують ознаки, які роблять їх більш уразливими до дії навколишнього середовища і факторів розвитку. У підсумку вони в чотири рази частіше страждають тією або іншою формою аутизму і у них важчі симптоми.

Крім того, аналіз показав, що хоча деякі захворювання зустрічаються тільки у жінок або набагато частіше, ніж у чоловіків, представники так званого сильної статі в цілому більш схильні до захворювань і в результаті в середньому вмирають раніше. Основні причини цього: негативні плейотропні ефекти статевого відбору і еволюції, більша кількість мутацій і більш повільна пристосовність до умов середовища.

Також зіграв роль слабший імунітет. Жінки, кажуть дослідники, зазвичай живуть довше і менш уразливі для більшості захворювань, оскільки їх геном еволюціонував у відповідь на шкідливі характеристики чоловічого геному. І в підсумку виробив кращий імунітет і збільшив тривалість життя.

Попри те що людська поведінка щодо вибору партнера змінилася, ці генетичні характеристики залишаються і продовжують виявлятися в здоров’ї і розвитку сучасних чоловіків. «У наших клітин є пам’ять, і вони несуть в собі накопичення всіх змін, які наші предки пережили за мільйони років», – пояснив професор Рама Сингх, автор дослідження.

Також генетики відзначили, що походження психічних захворювань складніше, ніж фізичних, хоча на них впливають ті ж еволюційні фактори. Наприклад, жінки більш схильні до депресії і тривоги, в той час, як чоловіки – до розвитку антисоціальних розладів.

Розуміння здоров’я людини через призму геноміки може і повинно спрямовувати пошук методів лікування і профілактики, додали вчені. «Наші висновки – дійсно хороший приклад того, що генетикам і еволюційним біологам варто враховувати в дослідженнях в галузі охорони здоров’я», – підсумував Карун Сінгх, один з авторів роботи.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments