Всесвіт

Фото колосальних шестигранних вихорів, що вирують на полюсах Юпітера

Відтоді, як космічний зонд Juno подарував нам наші перші неймовірні краєвиди на полюси Юпітера, ці регіони зачарували всю наукову спільноту. На одному з останніх знімків Північного полюса, відправлених “Юноною”, відображена фантастична картина: це справжній коктейль штормових вихорів, з боку оманливо безтурботних, але насправді бурхливих з жахливою, неможливою на Землі силою.

Зображення було отримано під час 43-го близького прольоту Juno повз планети-гіганта 5 липня, коли космічний корабель пройшов на відносно близькій відстані у 25 100 кілометрів над вершинами полярних хмар. Через його осьову орієнтацію полюси Юпітера в більшості випадків невидимі для нас, тому планетологи покладаються на дані зонда для вивчення динаміки атмосфери в цих загадкових і бурхливих регіонах.

“Ці потужні шторми можуть досягати більше 50 кілометрів у висоту і сотні кілометрів у поперечнику», – написав представник JPL НАСА на веб-сайті JPL.

Вид на Юпітер з висоти в кілька тисяч кілометрів Kevin Gill/Flickr/CC BY 2.0

Визначення того, як вони формуються, є ключем до розуміння атмосфери Юпітера, а також динаміки рідини та хімії хмар, які створюють інші атмосферні особливості планети. Вчених особливо цікавлять різні форми, розміри і кольори вихорів.

Кожен з полюсів Юпітера має своє власне своєрідне розташування буревіїв. На південному полюсі є — або, скоріше, було – шість циклонів, кожен з яких можна порівняти за розміром з континентальною частиною Сполучених Штатів, один в центрі і п’ять штормів навколо нього у вигляді майже ідеального п’ятикутника, все обертаються за годинниковою стрілкою.

NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS; Image processing by Brian Swift

Між прольотами Juno вчені могли спостерігати появу сьомого шторму, тому п’ятикутник перетворився на шестикутник. Він відрізняється від Північного полярного шестикутника Сатурна, який являє собою один «монолітний» шторм шестикутної форми.

Північний полюс ще більш дивний: там вчені визначили дев’ять штормів, вісім з яких вишикувалися навколо одного центрального, і всі вони при цьому оберталися проти годинникової стрілки. А в високих широтах навколо обох цих центрально-полярних сплетінь штормів вирують інші вихори.

Якщо ви хочете докладніше ознайомитися із зображеннями красот Юпітера, то можете завантажити їх у високій роздільній здатності з веб-сайту JPL NASA.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button