Земля

Французькі вчені оцінили кількість міжпланетного пилу, що осідає на Землю

Щороку на поверхню планети осідає понад 5000 тонн дрібних частинок від комет і астероїдів – на порядки більше, ніж приносять падаючі масивні метеорити.

Антарктична станція Конкордія / © ESA, IPEV, ENEAA, A. Kumar, E. Bondoux

Рухаючись по своїй орбіті, Земля постійно зустрічається з дрібними частинками комет і астероїдів. Проходячи крізь атмосферу, багато хто з них згорають і виглядають як «падаючі зірки». Але деякі досягають поверхні, засіваючи її частками міжпланетного пилу. Щоб оцінити її кількості, французькі вчені провели дослідження, яке тривало близько 20 років. Його результати представлені в статті, яка готується до публікації в найближчому номері журналу Earth & Planetary Science Letters.

Жан Дюпре (Jean Duprat) і його колеги з Національного центру наукових досліджень (CNRS) в Парижі працювали на спільній французько-італійської антарктичної станції Конкордія. Вона знаходиться в глибині крижаного материка, більш ніж за 1100 кілометрів від узбережжя, в районі Землі Аделі. Вітер практично не доносить туди пил з інших частин суші, опади невеликі, і навіть сніг накопичується досить повільно.

В результаті база Конкордія стала майже ідеальним місцем для збору «міжпланетного пилу», і вчені провели з цією метою шість експедицій в Антарктиду. Це дозволило набрати достатньої кількості матеріалу (частки розмірами від 12 до 700 мікрометрів), щоб статистично достовірно оцінити їх середню кількість, що падає на кожен квадратний метр Землі – 8,6 мікрограма на квадратний метр в рік. Таким чином, щорічно загальна маса таких частинок, які осідають на поверхню планети, становить 5200 тонн.

Виходить, вони головне джерело «міжпланетної» речовини на Землі, що набагато перевершує кількості, які зазвичай приносять більш масивні метеорити (менш як 10 тонн на рік). Судячи зі структури зібраних французькими вченими частинок, велика частина з них беруть своє походження від комет Сонячної системи і лише близько 20 відсотків – від астероїдів. Цікаво, що, за деякими припущеннями, такий міжпланетний пил може служити переносником життя з планети на планету.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button