Всесвіт

Галактик-супутників Чумацького Шляху виявилося несподівано багато

Астрономи виявили дві нові ультратьмяні галактики-супутники Чумацького Шляху, що ставить під сумнів модель холодної темної матерії через надлишок спостережуваних галактик.

Астрономи виявили дві нові ультратьмяні галактики-супутники Чумацького Шляху, що спричинило проблему надлишку галактик-супутників у зоні спостережень порівняно з прогнозами моделі холодної темної матерії (CDM). Стаття про це відкриття опублікована в журналі Publications of the Astronomical Society of Japan.

Виявлені галактики на картах щільності зірок, Daisuke Homma et al., / Publications of the Astronomical Society of Japan, 2024

Модель Лямбда-CDM передбачає ієрархічний ріст галактик за рахунок злиттів, що призводить до формування численних невеликих субгало навколо основної галактики. Це повинно створювати велике населення невеликих галактик-супутників поблизу Чумацького Шляху. Однак кількість спостережуваних супутників значно менша, ніж передбачають моделі, що створює проблему відсутніх супутників. Можливим вирішенням може бути сильна тьмяність багатьох галактик, через що їх просто ще не виявили.

Група астрономів на чолі з Масахі Чібою з Університету Тохоку виявила дві нові ультратьмяні галактики-супутники в сузір’ї Секстанта під час пошуків у даних глибокого огляду неба HSC-SSP (Hyper Suprime-Cam Subaru). Огляд був проведений за допомогою камери Hyper Suprime-Cam на 8,2-метровому телескопі “Субару”. Кандидати в галактики виявлялися через надлишкову щільність зірок у порівнянні з фоновими зірками і далекими галактиками.

Відстань до Секстанта II (Sextans II) і Діви III (Virgo III) становить 126 і 151 кілопарсек відповідно, а їхній ефективний радіус — 154 і 44 парсеки. Вони мають дуже малу яскравість, з абсолютною зоряною величиною -3,91 і -2,69 відповідно. Секстант II класифікується як карликова сфероїдальна галактика і містить більше червоних гігантів, зірок точки повороту головної послідовності та блакитних зірок.

Розташування знайдених галактик на небесній сфері та зони дослідження HSC-SSP, Daisuke Homma et al., / Publications of the Astronomical Society of Japan, 2024

На основі розрахунків вчені дійшли цікавого висновку. У зонах охоплення неба оглядом HSC-SSP перебуває загалом дев’ять супутників Чумацького Шляху, а моделі холодної темної матерії передбачають існування в цій області близько 3,9 галактик. Таким чином, виникає проблема надлишку супутників Чумацького Шляху.

Це відкриття вказує на необхідність нових досліджень для кращого розуміння числа галактик-супутників. Подальші спостереження за допомогою майбутнього телескопа Віри Рубін можуть допомогти накласти більш суворі обмеження на кількість галактик-супутників, що дозволить уточнити моделі формування галактик і розподілу темної матерії у Всесвіті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button