Всесвіт

Марс колись мав кільце і набагато більший супутник

Нове дослідження припускає, що у Марса колись було гігантське кільце, з якого, в результаті утворився місяць дивної форми.

У Марса є два крихітних супутника: Фобос і Деймос. Фобос обертається ближче до Червоної планети і слідує по лінії екватора Марса. Деймос обертається далі, вздовж орбіти, нахиленої на 2 градуси від площини марсіанського екватора. Хитка орбіта свідчить, що Фобос колись міг бути гігантським кільцем, яке в пізніше злилося в його нинішню форму. У 2017 році група дослідників в журналі Nature Geoscience стверджувала, що марсіанські місяці проходять через цикли – розірвані на частини, утворюючи кільце, потім в кінцевому підсумку знову утворюють місяць. В кожному циклі місяць, утворений з кільця, менше, ніж його колишнє «я», а шматочки кілець випадають з орбіти і йдуть в космос.

Тепер, в новій статті, опублікованій 1 червня в базі даних arXiv, яка ще не була рецензована, група дослідників (деякі з яких були залучені до статті Nature Geoscience) показала, що стародавній марсіанський місяць, у 20 разів перевищує розмір Фобоса міг виштовхнути Деймос на його теперішню орбіту.

«Той факт, що орбіта Деймоса не зовсім збігається з екватором Марса, вважався дивним, і ніхто не намагався пояснити це», – сказав у своєму виступі провідний науковий співробітник Інституту SETI в Маунтін-В’ю, Каліфорнія, Матія Чук. «Але як тільки у нас з’явилася нова велика ідея, і ми поглянули на нього новими очима, орбітальний нахил Деймоса розкрив його великий секрет».

Два місяці, які слідують аналогічним шляхом навколо планети, можуть зрештою виявитися в ситуації, званої «орбітальний резонанс», коли один підстрибує навколо орбіти іншого.

Ось що, на думку вчених, відбулося в цьому циклі «кільце-місяць», щоб пояснити поточне положення Марса і його супутників: Деймос утворився мільярди років тому, і з того часу він як би пропускав динамічну вечірку «кільце-місяць». За цей же час гігантське кільце, що оточує Марс, перетворилося на місяць (або місяці), розсіялося назад в кільце, а потім знову в місяць і так далі. Під час однієї з цих ітерацій один з місяців (гігантський таємничий місяць) збив Деймос з його нинішнім кільцем, і потім точно так само цей таємничий місяць зник в своїй формі кільця. Потім, як вважають вчені, залишок цього кільця утворив Фобос, який є молодшим з двох марсіанських супутників.

Щоб ця теорія працювала, давно втрачений місяць, що утворився з марсіанського кільця, повинен був би почати відходити від Марса і увійти в резонанс з Деймосом, який міг би створити похилу орбіту більш далекого місяця.

Зрештою, частина циклу кільце-місяць буде повторюватися знову. Молодший місяць Фобос втрачає висоту над Марсом, і дослідники очікують, що він у кінцевому підсумку розпадеться і сформує кільце навколо планети.

Це залишить невелику орбіту Деймоса в спокої, і тільки його однобічна орбіта буде свідченням того, що щось існувало навколо Марса.

Натхнення: v-kosmose.com


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button