Наука

Генетичні мутації збільшили ризик розвитку аутоімунних захворювань за 10 000 років

В процесі еволюції і боротьби з вірусами в генах людини накопичилося безліч мутацій, які збільшують ризик розвитку аутоімунних захворювань.

Image from Max Pixel, Ліцензія на використання Creative Commons Zero-CC0

Міжнародна група палеогенетиків проаналізувала мінливість геномів понад 2800 людей, які жили в Європі за останні десять тисячоліть.  Аналіз показав, що в міру підвищення стійкості до інфекційних захворювань у людей сформувалися мутації, які збільшують ризик розвитку аутоімунних захворювань.

Дослідники відтворили еволюцію сотень тисяч генетичних мутацій з плином часу і визначили ті з них, які володіли еволюційною перевагою — частіше зустрічалися в міру розвитку людства. Аналіз показав, що більшість таких мутацій розташовані в 89 генах, пов’язаних з вродженою імунною відповіддю. Особливо активно змінювалися гени OAS, які відповідають за противірусну активність, і ген, що визначає групи крові.

При цьому, як показало дослідження, більшість цих позитивних мутацій, що демонструють генетичну адаптацію до патогенного середовища, сформувалося відносно недавно: з початку бронзового століття, або близько 4 500 років тому. Автори роботи вважають, що це пов’язано зі зростанням чисельності населення і відповідним поширенням важких інфекційних захворювань, таких як чума.

Зменшення ризику розвитку інфекційних захворювань і збільшення ймовірності аутоімунних хвороб в процесі еволюції людини. Зображення: Gaspard Kerner, Institut Pasteur

Крім того, дослідники показали, що генетичний відбір, пов’язаний з протистоянням патогенам в минулому, забезпечив перевагу алелям (формам одного гена), що надає стійкість до інфекційних захворювань, але одночасно збільшував ризик аутоімунних або запальних захворювань.

Дослідження показало, що генетична схильність, пов’язана з розвитком запальних захворювань, наприклад, хвороби Крона, системного червоного вовчака або ревматоїдного артриту, зросла за останні 10 000 років. Одночасно люди стали більш стійкими до інфекційних захворювань.

“Результати свідчать про те, що ризик запальних захворювань у європейців збільшився з часів неоліту через позитивний відбір мутацій, що підвищують стійкість до інфекційних захворювань”, – говорить Луїс Кінтана-Мурсі, керівник дослідження та керівник відділу еволюційної генетики людини Інституту Пастера


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button