Наука

Хіміки зробили пестицид від малярійних комарів у 12 разів сильнішим

Дослідники з Нью-Йоркського університету створили нову кристалічну форму дельтаметрину. Це інсектицид для боротьби з малярійними комарами. Завдяки цьому він став діяти на комах приблизно в 12 разів сильніше. Статтю з описом роботи опублікував науковий журнал Proceedings of the National Academy of Sciences.

“Дельтаметрин був одним з головних інструментів для боротьби з малярією. Однак в останні роки його ефективність залишалася під питанням через те, що комахи звикли до нього. Простий метод виготовлення нової кристалічної форми цієї речовини, а також її підвищена стабільність і ефективність свідчать на користь того, що скоро вона стане основою для боротьби з малярією та іншими хворобами, які переносять комарі,” – говорить Майкл Уорд, розробник іпрофессор Нью-Йоркського університету

Малярія є серйозною проблемою громадської охорони здоров’я. У всьому світі щорічно реєструється понад 200 мільйонів випадків і 400 000 смертей. Інсектициди, такі як дельтаметрин, можуть запобігти поширенню хвороб, що переносяться комарами, і їх часто розпорошують в приміщеннях і на надліжковими сітками. Однак комарі стають все більш стійкими до інсектицидів, що змушує дослідників і співробітників охорони здоров’я шукати альтернативи з новими способами дії.

За останні роки біологи відкрили в організмі комарів кілька нових захисних систем, які блокують дію дельтаметріна і інших речовин з-поміж піретроїдів – нейротоксичної отрути, яку наносять на надліжкові сітки. Всі спроби нейтралізувати їх роботу не дали результату.

Дослідники з Нью-Йоркського університету створили нову кристалічну форму дельтаметрину (праворуч), в результаті чого з’явився інсектицид, який в 12 разів ефективніший проти комарів, ніж існуюча форма (зліва). Надано: Цзінсян Ян, Нью-Йоркський університет.

Уорд і його колеги знайшли спосіб зробити дельтаметрин ефективним. Вони вивчали, як формуються кристали цієї речовини при його висиханні і при виготовленні надліжкових сіток. Для цього вчені висушили розчин цієї речовини і випарували її, а потім проаналізували, як при охолодженні пари формуються кристали.

Дослідники нагріли речовину до 110 ° C протягом декількох хвилин і дали їй охолонути до кімнатної температури. Це призвело до нової кристалізованої форми дельтаметрину, що складається з довгих крихітних волокон, які виходять з однієї точки.

Досліди на двох видах цих комах, Anopheles quadrimaculatus і Aedes aegypti, показали, що вона приблизно в 12 разів ефективніше існуючих аналогів, які використовують при виготовленні сіток. Додатково вчені виявили, що ці кристали залишалися стабільними і не втрачали ефективності й через три місяці після їх виготовлення.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button