Різне

Геніальні медичні інструменти придумали мусульмани

Якби ми могли відправитися назад в Південну Іспанію 10 століття, то простежили б за роботою передового хірурга Абуль Касим Халаф ібн аль-Аббас Аз-Захраві, відомого на заході під ім’ям Абулкасіс. До цього часу він вже написав свою медичну енциклопедію «Ат- тасріф».

medycynski_instrumenty_450

Трактат «Про хірургію», включений в «Ат-тасріф», знайомив читачів з приголомшливою колекцією з більш ніж двухста хірургічних інструментів. Використання інструментів для операцій було революційним явищем, оскільки перетворило науку зі спостережливої в експериментальну. Ця праця була першою в історії медицини, що містила ілюстрації цих інструментів, дизайн яких був настільки хороший, що вони були лише трохи змінені через тисячу років. Зображення з енциклопедії стали основою для розвитку європейської хірургії.

Читайте також: Підсумки 2013-го: названо найважливіші події в медицині

Постійне прагнення до вдосконалення хірургічних інструментів було підпорядковане в мусульманській науці основному правилу абсолютної точності, яке сьогодні стало головним принципом сучасної науки. Підкоряючись цьому руху, Аз- Захраві проілюстрував інструменти намальованими від руки схемами і докладною інформацією про те, як і коли їх потрібно використовувати.

«Аз- Захраві залишається провідним вченим, який перетворив хірургію на незалежну науку, засновану на знанні анатомії. Зроблені ним креслення та зображення хірургічних інструментів є інновацією, завдяки чому його внесок залишається живим, відбиваючись у постійному своєму впливі на роботи наступних поколінь лікарів». Ті слова належать медичному історику Л. Леклерк, 19 століття (Франція).

Наприклад, він стверджує, що при припікання «на думку попередників лікарів, золото краще, ніж залізо. Однак ми вважаємо, що використання заліза краще і є найбільш правильним».

Він писав про скребки (араб. маджрад) і їх використання при лікуванні фістули в носі: «Лікарі називають фістулою те, що обивателям відомо, як свищ».

medycynski_instrumenty01_450

Предметом вивчень було лікування каменів у нирках і сечовивідних шляхах. Аз-Захраві радив використання інструменту аль- місхаб (хірургічна дриль) для їх роздрібнення. Він пояснює: «візьміть сталевий прут з трикутним гострим кінцем … прив’яжіть мотузку близько до центру каменю, щоб він не ковзав. Введіть інструмент обережно доти, поки він не досягне каменю, поверніть його, щоб просверлити камінь …. негайно почне надходити сеча, натисніть на камінь із зовнішнього боку і розбийте його пальцями, після чого він вийде разом з сечею. Якщо у вас не виходить, то оперуйте».

Коментуючи цей текст, Левіс і Спинк, останні перекладачі книги Аз-Захраві, описали оригінальність даного інструменту: «Знаряддя Абулкасіса, схоже, є справжнім літотриптором [ інструментом, використовуваним для дроблення каменів у нирках і жовчному міхурі ], існували багато століть назад, потім втраченим з уваги і не згадуваним навіть великими середньовічними хірургами Франка та Паре, а також Фрер Кометом, батьком генито-урінального хірургії».

Читайте також: Рідкісні медицинські синдроми

Гравюра на дереві 1532 із зображенням припікання, яка описана в праці Аз- Захраві (відомого так само як Абулкасіс) в латинському перекладі, складеним Герардом Кремонським

Ібн Зухр, медик з Севільї 12 століття, удосконалив цей інструмент, прикріпивши до кінця сталевого прута алмаз. Поряд з хірургічної дрилем Аз- Захраві виготовив ножі для проведення цістолітотоміі.

Аз- Захраві також описав наступні медицинські інструменти: Каутер (прилади для припікання) різних форм і розмірів; скальпелі, дуже гострі хірургічні ножі для здійснення різних надрізів; гачки, зазвичай з гострим або тупим напівкруглими кінцями, які до цих пір використовуються для тих же цілей і зберегли свої назви (тупі гачки вводилися в вени для очищення тромбів, гострі гачки потрібні були для захоплення невеликих шматків тканини, щоб можна було очистити рану і стягнути її кінці); хірургічні щипці, металевий інструмент з двома ручками, використовуваний в операції для того, щоб захоплювати, відсувати і тримати тканину (Шипці для дроблення та усунення каменів в сечовому міхурі; акушерські щипці з напівкруглими кінцями, розроблені для вилучення плоду з родових шляхів породіллі і використовувані до цих пір).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button