Земля

Геологи знайшли сліди невідомої стародавньої метеоритної катастрофи

Стародавні мінерали вказали на раніше невідоме зіткнення з астероїдом діаметром близько 1 км – приблизно 800 тис. років тому.

Кратер від удару досі не виявлено, однак на нього вказали скляні мінерали, знайдені в геологічних відкладеннях від Азії до Антарктиди. Судячи з усього, зіткнення з кілометровим астероїдом стало найближчою з катастроф такого масштабу, коли наш вид вже існував на Землі. Залишається зрозуміти, яким був її вплив на планету і на нас.

Тектити – скляні кульки, народжені при великих тисках і температурах, пов’язаних з особливо потужними ударами метеоритів – виявляються по всьому Тихому океану. Маса деяких перевищує 20 кг, такі, мабуть, були викинуті ударом порівняно недалеко. Інші могли зробити більш довгу подорож, і розподіл їх вказує, що зіткнення сталося в районі Південно-Східної Азії, хоча ефект грандіозної катастрофи повинна була відчути вся планета. Про це австралійські вчені пишуть у статті, опублікованій в журналі Geology.

Аарон Кавозь’є і його співавтори відзначають, що основна маса великих тектитів, що відносяться до періоду близько 800 тис. років тому, виявлено в районі Таїланду, що вказує на приблизну область зіткнення. Вчені провели аналіз трьох таких тектитів. З одного боку, їм не вдалося знайти реїдита – мінералу, який пов’язаний з деякими потужними ударними кратерами.

З іншого, вчені змогли дослідити крихітні, мікрометрові кристали циркону. Вони виявилися орієнтовані по трьом променням, що сходяться приблизно під прямим кутом, а не всі в одному напрямку. Теоретичні розрахунки (і лабораторні експерименти) показують, що саме так повинні складатися кристали циркону, який під дією ударних сил трансформувався в реїдит, а потім – знову в циркон, придбавши «додаткові» напряму.

Все це, на думку геологів, досить надійно вказує на раніше невідоме зіткнення Землі з астероїдом близько 800 тис. років тому. З іншого боку, поки не буде вирішена «загадка зниклого кратера», цей удар не можна вважати остаточно встановленим фактом. За оцінками вчених, діаметр його може складати від 50 до 100 км, і відсутність такого молодого і великого кратера дійсно бентежить.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button