Фото

Гіпсові пагорби в Нью-Мексико з МКС (фото)

Білі розсипачі пагорби на знімку виглядають як гори цукру або сніг, зібраний спецтехнікою. Насправді це найбільше у світі гіпсове дюнне поле: національний природний пам’ятник Білі піски, розташований у південній частині американського штату Нью-Мексико (англ. White Sands National Monument).

4309f3084c0d11f68b22299c0c3cb80c

Під час останнього льодовикового періоду талі льоди і сніги з гір Сан-Андреас (на захід від дюн) і Сакраменто (на сході) розмивали мінерали на схилах і переносили їх вниз. На цьому місці утворилося озеро Отеро. По мірі потепління клімату вода випаровувалася і басейн наповнювався селенітом (кристалічна форма гіпсу), в результаті чого утворилася дрібна лужна водойма (Alkali Flats). З часом вітер перетворив кристали в піщинки, з яких сформувалися дюни, зафіксовані астронавтом з борту МКС 20 червня 2016 року.

Сьогодні цей геологічний процес триває. Багаті гіпсом гірські води стікають в басейн, що розташований нижче, де гаряче пустельне сонце випаровує воду, а вітри подрібнюють знову утворенні кристали селеніта. У південній частині пам’ятника рідкісні дощі призводять до накопичення води в озері Лусеро до її випаровування. Оскільки басейн не має виходу, гіпс накопичується там замість того, щоб переміщатися вниз за течією і розчинятися.

Юка висока (soaptree yucca) є однією з небагатьох рослин, що виростають у Білих пісках. Завдяки великому росту юці не страшна сипуча основа. Місцеві жителі використовували її коріння для прання одягу і килимів. Одразу за пам’ятником пагорби вкриті різними видами кактусів.

Не тільки рослини, але і ряд тварин пристосувалися до проживання в цій гіпсової пустелі. Деякі з них в процесі еволюції набули біле забарвлення, розчинившись в навколишньому середовищеі. Наприклад, мішечкуваті стрибуни (pocket mouse) тут мають більш світле хутро, ніж їх побратими в інших куточках планети. Гризуни вміло висмоктують воду з насіння і можуть тижнями обходитися без питної води. Ще один мешканець білосніжних дюн — верблюжий цвіркун (camel cricket), який облаштовується в пісках, викопуючи притулки за допомогою спеціальних шипів. У цій місцевості є два унікальних види цих цвіркунів і близько 40 ендемічних видів молі.

В верхній частині зображення можна помітити гігантський знак «X», яким позначений випробувальний полігон НАСА White Sands Space Harbor (WSSH), де проводяться ракетні дослідження і первинна підготовка пілотів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button