Земля

Голі землекопи – «супергерої» тваринного світу

Голі землекопи – виключення з багатьох «правил» тваринного світу: як виявилося, ці гризуни навіть не старіють і з віком не починають вмирати частіше.

Незважаючи на свій скромний вигляд, голі землекопи, безумовно, відносяться до «супергероїв» тваринного царства. Ці гризуни відомі своїм винятковим довголіттям, високою соціальністю, стійкістю до раку, нестачі кисню і багатьом іншим небезпечним факторам. У статті, опублікованій журналом eLife, вчені розкривають нову «суперсилу» голих землекопів: здатність практично не старіти.

Досягнувши дорослого віку, люди, так і переважна більшість інших тварин, вмирають, підкоряючись статистичній залежності, яку ще на початку XIX ст. знайшов Бенджамін Гомпертц. Нічого несподіваного немає: відповідно до розподілу Гомпертца, ймовірність смерті зростає з роками. У нас вона росте майже логарифмічно: ймовірність смерті в 20 років удесятеро нижче, ніж у 60. Однак Рошель Бафенштейн (Rochelle Buffenstein) і її колеги, які входить до структури компанії Google Calico Life Sciences показали, що смертність голих землекопів (Heterocephalus glaber) цій залежності не підлягає.

За десятиліття досліджень вчені набрали статистику в цілому 3299 землекопів, виявивши, що ймовірність смерті у дорослих особин становить близько 0,0001 – незалежно від кількості прожитих років. Дорослішання у них настає близько шестимісячного віку, а середній термін життя в лабораторії становить приблизно шість років – що, до речі, в рази перевищує тривалість життя у всіх інших гризунів, тим більше у гризунів близьких за розмірами. При цьому деякі особини голих землекопів благополучно доживають і до 30, навіть зберігаючи здатність спаровуватися.

«Наша робота показує, що голі землекопи не старіють так, як це відбувається у інших ссавців, – каже Рошель Бафенштейн, – і майже не демонструють ознак старіння, або не демонструють їх зовсім. Ризик смертності у них не збільшується навіть тоді, коли тварина в 25 разів перевищила вік статевої зрілості. Це ще раз переконує нас у винятковості голих землекопів».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button