Земля

Аналіз зубної емалі показав, чим харчувалися неандертальці 100 000 років тому (фото)

Палеонтологи вивчили хімічний склад зубів неандертальців і древніх людей, щоб зрозуміти, чим вони харчувалися і як полювали.

Міжнародна група палеонтологів під керівництвом дослідників з Саутгемптонського університету проаналізувала емаль зубів неандертальців і древніх людей, що жили на території сучасної Португалії в різний час. Аналіз показав, що неандертальці полювали на великих тварин на великих ділянках землі, а стародавні люди, що жили в тому ж місці десятки тисяч років по тому, вважали за краще більш дрібних істот і полювали «ближче до дому».

Палеонтологи дослідили емаль зубів двох неандертальців, які жили на території сучасної Португалії близько 95 тис. років тому, і стародавньої людини, пов’язаного з мадленською культурою пізнього палеоліту (близько 13 тис. років тому). Вчені аналізували за допомогою лазера ізотопний склад стронцію всередині зубної емалі.

Ізотопи стронцію в гірських породах поступово змінюються протягом мільйонів років в процесі напіврозпаду. Це означає, що вони варіюються від місця до місця в залежності від віку порід. У міру вивітрювання ізотопні «відбитки пальців» передаються рослинам і проходять по харчовому ланцюгу, в кінцевому підсумку потрапляючи в зубну емаль.

В районі, де проводилося дослідження, геологічні породи дуже неоднорідні, тому всі зміни можна визначити з високою точністю.

Використовуючи лазерну абляцію, ми можемо виміряти зміни ізотопів стронцію протягом двох або трьох років, необхідних для формування емалі. Порівнюючи ізотопи стронцію в зубах з відкладеннями, зібраними в різних місцях регіону, ми склали карту руху неандертальців і мадленців, – говорить Бета Лінскотт, співавтор дослідження

Вчені також вивчили ізотопи в зубної емалі тварин, знайдених в печерах. Поряд зі стронцієм вони виміряли ізотопи кисню, які змінюються в залежності від сезону року. Це дозволило їм встановити не тільки, де мешкали тварини, але і в які сезони вони доступні для полювання.

Дослідження показало, що неандертальці полювали на великих тварин: влітку це були дикі кози і протягом всього року — коні, благородні олені і вимерлі види носорогів. Мисливські угіддя цього древнього виду простягалися приблизно на відстань в 30 км від печери. Мадленці полювали приблизно в 20 км від печери і вибирали кроликів, благородних оленів, диких кіз і прісноводну рибу.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button