Здоров'я

Хто вас може вкусити на пляжі і у воді? Небезпечні комахи та медузи

Найпоширеніша небезпека на пляжі – це медузи і яскраві рибки, які володіють “пекучими” клітинами. Однак не менш небезпечно і на березі, де вас чекають жалкі комахи (оси, бджоли, оводи). Укус овода може бути дуже небезпечним для здоров’я. Важливо вчасно надати першу допомогу і при необхідності звернутися до лікаря.

Початок літа-2018 запам’ятається киянам навалою метеликів (Nymphalis xanthomelas). Метелики нешкідливі і небезпеки для здоров’я не несуть. Керівник департаменту в Інституті зоології НАН України Валерій Корнєєв пояснив це літнє явище.

Валерій Корнєєв, Керівник департаменту в Інституті зоології НАН України:

“Солнцевик чорно-рудий (Nymphalis xanthomelas), що з’явився в столиці 4 червня, налякав киян. Минулий рік був для нього особливо сприятливий, а така тепла весна-2018 дозволила їм відкласти яйця практично одночасно, у перший же погожий день. Отже, всі гусениці (а їх було ще більше, ніж у минулому році), окуклилися, розвивалися трохи більше тижня, поки всередині не сформувалися крильця і ніжки. Вночі пройшов дощ, всі лялечки лопнули і дружно перетворилися у дорослих метеликів.”

Небезпечні медузи

На вітчизняному та зарубіжному морському узбережжі ви можете постраждати від укусу “зубастих” медуз. Також небезпеку представляють яскраві рибки, яких можна зустріти на берегах Середземного, Червоного та інших морів. У цих морських мешканців поверхня тіла оснащена спеціальними клітинами, що випускають пекучі речовини.

[box type=”warning” ]Пам’ятаєте! Небезпеку становлять не тільки живі медузи, але і мертві, так як отрута в щупальцях зберігає свою чинність протягом 1-2 діб після загибелі медузи. Також небезпечні і обривки щупалець.[/box]

Перша допомога при опіку медузи

Опік медузи дуже болюче – нагадує посилену версію опіку кропивою. Укус медузи може викликати важку алергічну реакцію, жар, набрякання місця ураження, лихоманку.

Отруйні медузи Чорного моря – ВІДЕО

Після контакту з медузою негайно прийміть заходи!

  • Промийте місце опіку слабким розчином оцту або водою з соком лайма – кисле середовище нейтралізує дію отрути. Якщо у вас під рукою немає ні оцту, ні лайма, використовуйте листя повзучих рослин, які ростуть на межі пляжу. Їх необхідно розтерти в кашку з додаванням води (а ще краще – будь-якого алкоголю) і прикласти її до місця опіку. Сік рослини знімає біль від опіку і роздратування.
  • Негайно зверніться до лікаря – він випише спеціальні мазі, які знімуть запалення і запобігають утворенню рубців і шрамів.

 

Як захиститися від медузи?

  • Купайтеся в перевірених безпечних місцях, де подібні неприємні випадки рідкісні.
  • Плавайте і пірнайте в масці, щоб відразу ж розгледіти небезпечних морських тварин (медуз, риб, вугрів).
  • Не чіпайте медуз і не ловіть їх руками.

Якщо вас вжалила медуза або риба, то зняти набряк допоможуть антигістамінні препарати. Якщо ви маєте намір відвідати пляж (особливо за кордоном), візьміть з собою яку-небудь протизапальну мазь, якою слід обробити місце укусу.

Отруйні медузи світу – ВІДЕО

Небезпеки на березі

На пляжі небезпек вистачає і на березі, де повно різних комах. А особливо, якщо ви запаслися солодощами, то від бджіл не буде відбою.

Укус бджоли і оси

Якщо вас вкусила бджола, то в першу чергу слід позбутися жала.

Як витягнути жало оси

Важливо продезинфікувати ранку, щоб уникнути поширення інфекції. Легше всього зробити це за допомогою перекису водню або йоду. Дістати жало найкраще пінцетом.

Від бджолиної отрути можлива поява загальної токсичної реакції. Потерпілому потрібно якнайбільше пити, переважно солодку воду або гарячий солодкий чай. На місце укусу слід покласти щось холодне, це дозволить сповільнити всмоктування отрути.

Запобігти (або зменшити) алергічну реакцію допоможуть антигістамінні препарати. А щоб зняти біль на місце укусу можна прикласти холодний компрес, змочений в розчині оцту з водою.

Зазвичай алергія проявляється на другий укус комахи. Перший запускає реакцію імунної системи, а при другому вже йде алергічна реакція з характерними симптомами.

Якщо ґедзь укусив

Лікування укусу ґедзя повинно починатися відразу ж після появи печіння та свербежу. Якщо ви правильно надали першу допомогу, то токсичні речовини не поширюватися по шкірі і запальна реакція буде мінімальною.

Укус овода

Не забувайте про те, що жартувати з укусами ґедзів не варто, оскільки вони сідають на випорожнення тварин і можуть бути переносниками різних захворювань.

Перша допомога при ґедзів

  • Після укусу овода перше, що потрібно зробити – рясно промити рану проточною або мильною водою.
  • Обробіть дезинфікуючим засобом.
  • Після надання першої допомоги необхідно придбати протизапальну ранозаживляючу мазь, яку потрібно нанести на уражену ділянку.

 

Натхнення: www.likar.info


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments