Наука

Хворобу Паркінсона лікуватимуть вирощеними нейронами через п’ять років

Дослідники оголосили про проведення першої фази клінічних випробувань на пацієнтах революційного лікування хвороби Паркінсона. Технологія передбачає заміну зруйнованих нейронів клітинами, отриманими в лабораторії зі стовбурових.

Вчені з Кембриджського університету пропонують використовувати стовбурові клітини, з яких генеруються всі клітини зі спеціалізованими функціями, які можна вирощувати в лабораторних культурах і трансформувати в дофамінові клітини. Оскільки технологія спеціалізації стовбурових клітин в лабораторних умовах відпрацьована, таке лікування має бути доступним за ціною, відзначають дослідники.

Автори технології відзначають, що попередні дослідження показали, що введення дофамінових клітин в мозок буде працювати, і процедура безпечна. При цьому виробництво таких клітин в лабораторії знімає питання з доступністю матеріалу для трансплантації. Раніше в якості джерела дофамінових клітин пропонувалося використовувати абортований матеріал зародків, але цей підхід викликав багато суперечок і етичних питань.

Випробування повинні початися в найближчі кілька місяців і продовжаться протягом 2023 року, повідомляють вчені. Клітини готові до трансплантації вже вирощені і зберігаються в холодильнику, готові до перевезення до Швеції. Саме там будуть проводитися клінічні випробування.

Дослідники вважають, що випробування триватимуть протягом декількох років — тільки після цього можна буде зробити остаточний висновок про те, що технологія працює і не викликає побічних ефектів. Проте, дослідники очікують, що використання цього лікування стане загальнодоступним вже протягом найближчих п’яти років.

Динаміка та прогноз поширення хвороби Паркінсона у світі. Зображення: E. Ray Dorsey et al., J Parkinsons Dis.

Хвороба Паркінсона – це дегенеративне захворювання нервової системи, яке вражає головний мозок. Його викликає руйнування нейронів, що виробляють дофамін. Через нестачу нейромедіатора спостерігаються множинні порушення в роботі нервової системи, в тому числі рухових і когнітивних функцій, проблеми зі сном і супутній розвиток деменції.

За даними ВООЗ, за темпами зростання інвалідності та смертності це найпоширеніший неврологічний розлад. У 2019 кількість людей з хворобою Паркінсона в усьому світі оцінювалася в 8,5 млн осіб. При цьому за останні 25 років, це число подвоїлося.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button