Всесвіт

Як Чумацький Шлях зжер сусідню галактику: радіальне злиття

Вчені розповіли про те, як великі галактики пожирають карликових родичів - те ж саме зробив і наш Чумацький Шлях

Астрономи виявили, що дивне скупчення зірок насправді є оболонкою, яка залишилася після злиття карликової галактики і нашого рідного Чумацького Шляху.

У 2005 році астрономи виявили щільну групу зірок у сузір’ї Діви. Вона була схожа на зоряне скупчення, але подальші дослідження показали, що деякі зірки рухаються до нас, а деякі віддаляються. Така несподівана поведінка передбачає, що мова йде не про просте скупчення.

Дослідження 2019 року виявило, що ця група зірок справді є щось інше. Виявилося, що перед нами «видовбана» оболонка карликової сфероїдальної галактики, яка злилася з Чумацьким шляхом. Вона називається «Надщільність Діви» (VOD) або «Зоряний потік Діви».

Нещодавно та ж група вчених розповіла про те, як і коли відбулося це злиття і що сталося слідом за ним. Стаття опублікована в The Astrophysical Journal.

Існують різні типи злиття, і, згідно з доповіддю 2019 року, Надщільність Діви з’явилася в результаті так званого радіального злиття. «У цієї групи зірок було безліч різних швидкостей, що дуже дивно для скупчення. Але тепер, коли ми бачимо характер їх руху в цілому, стає ясно, чому швидкості різні і чому зірки рухаються таким чином », – пишуть вчені.

Коли карликова галактика зіткнулася з Чумацьким Шляхом, то залишила після себе вигнуті плоскі потоки зірок, які немов відскакують від центру галактики. Цю подію і назвали Радіальним Злиттям Діви (VRM).

Кожен раз, коли карликова галактика стикається з центром галактики, яка є більшою, вона вилітає з іншого боку, але лише для того, щоб бути втягнутою назад до центру. І під час всіх цих метань туди-сюди вона залишає на крайніх точках своєї траєкторії кілька зірок, утворюючи ті самі галактичні оболонки.

Команда підрахувала, що злиття почалося, коли карликова галактика вперше пройшла через центр Чумацького Шляху 2,7 мільярда років тому.

Злиття галактик – не рідкість. Величезні галактики, такі як Чумацький Шлях, виросли завдяки злиттю з набагато меншими галактиками. Нині Чумацький Шлях знаходиться в процесі двох злиттів. Його «жертви» – карликові сфероїдальні галактики Стрільця, а також Мала і Велика Магелланові хмари.

Всі ці злиття залишили свій слід в Чумацькому Шляху. Гало нашої галактики – це область зірок сферичної форми, що оточує спіральні рукави Чумацького Шляху. Більшість з них не є «рідними» для галактики, а являють собою «іммігрантів», які раніше належали до інших кластерів.

Згодом приливні сили галактики перетворюють цих іммігрантів у витягнуті потоки зірок. Ці потоки рухаються узгоджено один з одним через ореол. Астрономи називають такі явища приливними злиттями, які є предметом багатьох досліджень.

Але це злиття було іншим. Радіальні злиття, подібні до цього, набагато сильніші, і карликова галактика може багаторазово рухатися вперед і назад, залишаючи за собою оболонки.

«Є й інші галактики, зазвичай більш сферичні, з дуже вираженою структурою оболонки. Але ми дивилися на Чумацький Шлях, то просто не побачили в ньому яскраво виражених гігантських оболонок », – розповідають астрономи.

Але виявилося, що вся справа не в самому явищі, а в спостерігачі – тобто в людстві. Для нас, що живуть всередині Чумацького Шляху, перспектива сильно спотворюється. Крім того, мова йде про дискові галактики, а всередині об’єктів такого типу оболонок злиття було знайдено не так-то багато. До речі, так звана «сосиска (або« ковбаса) Гайї »- довга смужка зірок – також виявилася залишками іншої карликової галактики, приблизно 10 мільярдів років тому поглиненої Чумацьким Шляхом.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button