Здоров'я

Як допомогти епілептику під час нападу?

Епілепсія, захворювання, відоме з незапам’ятних часів. Перші описи епілептичних нападів можна знайти в роботах тисячолітньої давності. Раніше це вважалося виключно психічним відхиленням, але сучасній медицині давно відомо, що це самостійне захворювання, яке потребує лікування. Є багато різних факторів, які можуть спровокувати напад у епілептика. Це яскраве і мерехтливе світло, алкогольне сп’яніння, прийняття сильних ліків, недосипання, неправильне харчування. Життя людини з епілепсією досить складне і вимагає постійної пильності. Однак поза домом вона може спіткати саме в невідповідному місці – в громадському транспорті, на дорожньому переході, під час виступу на конференції і т. д. І в ці моменти особливо важлива допомога оточуючих людей.

У ритмі сучасного життя великих міст кожен з нас заклопотаний своїми справами – всі ми поспішаємо і часто не звертаємо увагу на те, що перехожому стало погано і він потребує допомоги. І проблема не тільки в тому, що ми не хочемо допомогти, майже ніхто не знає, як поводитися в таких ситуаціях, щоб не зробити людині гірше. У деяких випадках складно зрозуміти, що сталося з людиною, але епілепсію розпізнати буде неважко. Епілептик під час нападу може різко впасти, почати смикатися, а з рота, можливо, піде біла піна. Різкі конвульсії, неприродна поза, здригання – все це говорить про епілептичний напад. Що ж потрібно зробити потерпілому в такому випадку?

Найбільша небезпека при нападі не сам напад, а можливі травми, які людина може отримати через падіння або конвульсій. В першу чергу, це травми голови. Людина, яка помітила напад епілепсії у когось, може їй допомогти, акуратно притримуючи голову долонями. Можна покласти голову до себе на коліна, але ні в якому разі не намагайтеся пересунути людину, змусити її встати на ноги. Це марно і травмонебезпечно.

Є міф про те, що під час епілептичного нападу людині потрібно вставити щось у рот для того, щоб у неї не западав язик в глотку і вона не задихнулася. Для цього деякі умільці використовують ручку або олівець, але, насправді, в цьому немає ніякої необхідності. Язик ніяк не заважає під час нападу, а ось сторонній предмет як раз може завдати шкоди.

По закінченні нападу потерпілого потрібно покласти в стійке положення на бік, щоб слина і слиз не потрапила в дихальні шляхи. Ні в якому разі не можна залишати людини після закінчення нападу – необхідний контроль пульсу і дихання. Також після нападу можлива блювота. Медична допомога потрібна тільки в тому випадку, якщо напад триває довше 5 хвилин або при дуже тривожних симптомах. В інших випадках епілептичний напад проходить самостійно і викликати швидку не потрібно.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button