Аналітика

Як ЄС хоче позбутися енергозалежності від РФ: оприлюднено план на €300 мільярдів

Скорочення імпорту російського викопного палива може заощадити майже 100 млрд євро на рік.

Європейська комісія (ЄК) в середу, 18 травня, у Брюсселі презентувала план переходу на відновлювані джерела енергії та відмови від енергоресурсів із російської федерації.

Програма під назвою REPowerEU зі швидкого скорочення залежності Європейського Союзу від російських енергоносіїв і прискореного переходу до “зеленої” економіки передбачає залучення €300 млрд до 2027 року. Деталі плану оприлюднено на сайті Єврокомісії.

“Існує подвійна потреба трансформувати енергетичну систему Європи: покінчити із залежністю ЄС від російських викопних видів палива, які використовуються як економічна й політична зброя та обходяться європейським платникам податків майже в €100 мільярдів на рік, і розв’язати проблему кліматичної кризи”, — ідеться в заяві ЄК.

Наголошується, що нову європейську енергетичну стратегію REPowerEU розроблено у відповідь на “труднощі та збої на світовому енергетичному ринку, спричинені вторгненням росії в Україну”.

Згідно з комюніке, 85% жителів Європи виступають за якнайшвидше зниження залежності від російських газу й нафти з метою підтримки України.

“Путінська війна сильно підриває світовий енергетичний ринок. Вона показує, з одного боку, як ми сильно залежимо від викопних ресурсів, але і як ми вразливі, покладаючись на постачання енергоресурсів із Росії. І тому ми повинні якнайшвидше позбутися залежності від російських енергоресурсів”, — заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

У плані REPowerEU пропонують здійснити це за допомогою енергозбереження, диверсифікації поставок енергії й прискореного розвитку відновлюваних джерел енергії, що сприятиме заміщенню викопного палива в житлових будинках, промисловості та виробництві електроенергії.

На це виділять майже €300 млрд — приблизно €72 млрд у вигляді грантів і 225 млрд євро у вигляді кредитів.

REPowerEU передбачає:

  • прискорення процедур видачі дозволів на відновлювані джерела енергії та пов’язану з ними інфраструктуру;
  • обов’язкове встановлення сонячних панелей на дахах нових комерційних і громадських будівель – до 2025 року та на дахах нових житлових будівель – до 2029 року;
  • спільні закупівлі енергоресурсів, що забезпечить імпорт енергії без конкуренції між державами-членами ЄС;
  • підвищення цільового показника енергоефективності ЄС на 2030 рік з 9% до 13%;
  • збільшення мети щодо частки відновлюваних джерел енергії в ЄС з 40% до 45% до 2030 року.

Також указано, що перед агресією росії ЄС підтримає Україну, Молдову, країни Західних Балкан і Східного партнерства, а також найбільш уразливих партнерів.

“Разом з Україною ми вестимемо далі спільну роботу щодо забезпечення надійності постачання та функціонуючого енергетичного сектору, прокладаючи шлях для майбутньої торгівлі електроенергією та відновлюваним воднем, а також відновлюючи енергетичну систему в межах ініціативи REPowerUkraine”, — зазначили у ЄК.

Загалом скорочення імпорту російського викопного палива може заощадити майже 100 млрд євро на рік.

Натхнення: ecopolitic.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button