Всесвіт

Як перебування в космосі впливає на мікробний біом людини

Нові дослідження показали, що тривале перебування на МКС залишає у космонавтів особливий «мікробний відбиток» — так само як і вони залишають сліди в мікросередовищі станції.

Тепер мікробіологи, медики та екологи активно досліджують те, як космічні подорожі впливають на мікробіом людини. Мікробіом — це сукупність всіх мікроорганізмів, що живуть всередині і зовні наших тіл, від бактерій кишечника до шкірних мікробів. Однак людина впливає на середовище не менше, ніж середовище впливає на неї, і в майбутньому цей фактор може зіграти дуже важливу роль.

Нова робота описує дослідження, в якому взяли участь дев’ять космонавтів, які провели на МКС від 6 до 12 місяців. Вчені виявили, що в умовах мікрогравітації кишкові біоми стали більш різноманітними — при обліку того, що внутрішнє середовище станції відносно стерильне, а в космосі немає і не може бути бактерій.

«Оскільки на МКС дуже чисто, ми очікували закономірного зменшення різноманітності бактерій, що мешкають в кишечниках космонавтів, тому що ті практично не схильні до впливів навколишнього середовища. Але результати говорять про зворотнє», розповів мікробіолог Ернан Лоренці з Інституту Дж. Крейга Вентера.

Ця несподівана знахідка може бути результатом ретельно контрольованих дієт на борту МКС: NASA старанно працює над тим, щоб співробітникам космічної станції були доступні понад 200 страв і напоїв — що, ймовірно, дає астронавтам більш різноманітний раціон, ніж удома.

Гарна новина полягає в тому, що це розмаїття грає на руку космонавтам. В цілому, чим різноманітніші кишкові бактерії, тим більше у нашого організму шансів перемогти потенційну хворобу. Однак, дослідники ще не з’ясували, чи вірне це твердження для астронавтів.

Куди менш однозначні результати були отримані при тестуванні мікробіомів шкіри: у деяких астронавтів спостерігалося збільшення різноманітності бактерій шкіри, тоді як в інших спостерігалося зменшення. Єдиною стійкою тенденцією було зменшення кількості бактерій Proteobacteria, можливо, викликане чистотою космічної станції (цей тип бактерій живе переважно в ґрунті).

Як вже було сказано, ми викликаємо зміни мікробного складу навколишнього середовища. Настільки, що вчені можуть сказати, які астронавти були на борту МКС, просто глянувши на мікробні сліди, які вони залишили.

«Мікробіом станції нагадує склад мікробіома шкіри астронавтів, які в той момент жили на борту. Шкіра космонавта починає впливати на мікробіом станції, навіть якщо станція сама впливає на шкіру космонавтів», пояснив Лоренці.
Цьому присвячено друге дослідження, опубліковане нещодавно в PLOS One. Дослідники відібрали мазки з рота, носа, вух, шкіри й слини в одного члена екіпажу МКС до, під час і після його місії. Потім вони порівняли їх зі зразками, взятими з восьми поверхонь МКС під час і після перебування члена екіпажу на борту — при цьому дослідники виявили збіг у структурі співтовариств мікроорганізмів.

Дослідження показало, що ці бактеріальні подібності зберігалися до чотирьох місяців після відходу космонавта. Поки цей аспект дослідження стосувався тільки одного члена екіпажу, але сам прецедент забезпечує інтригуючий ґрунт для майбутніх досліджень. Розуміючи взаємозв’язок між мікробіомами космічних мандрівників і космічними кораблями, вчені зможуть краще планувати тривале перебування поза орбітою і отримають більше можливостей для забезпечення безпеки і здоров’я астронавтів.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»