Різне

Історія трафаретного друку

Незважаючи на те, що саме слово «шовкографія» має грецьке коріння, традиційно вважається, що цей метод нанесення друку прийшов з Китаю. Багато в чому така думка грунтується на тому, що сам по собі шовк був винайдений в Китаї в 1200- і роки до н.е., А також тому, що з Піднебесної в нашу реальність прийшло безліч винаходів – порох, компас і т.п. Однак принцип заснований не на використанні шовку, а на принципах трафаретного друку, і шовк з такою метою стали використовувати через 2 тис. 500 років після його винаходу. У самому ж Китаї підтверджень тому, що трафаретний друк був відомий давно, не знайшли.

Родом з Фінікії

Історики вирахували, що перші згадки про трафаретний друк з’явилися в Фінікії. Це невелика держава на східному узбережжі Середземного моря, на території сучасного Лівану, існувала між XIII і III століттями до нашої ери. Розташування на лінії одного з головних торгових шляхів Стародавнього Світу зумовило рід діяльності фінікійців – морська торгівля. Це дозволило зібрати в Фінікії всі існуючі тоді технології, а також створювати власні.

Крім басейну Середземного моря, ці досвідчені мореплавці добиралися до Канарських островів, до території Великобританії. Прибережні міста Фінікії стали торговими портами, де продавалися різні товари. Саме тут і знайшли перші згадки про розмноження зображення на тканинах. Фінікійці фарбували одяг в пурпуровий колір, що добувається зі секрету залози одного з морських молюсків. Можливо, цей спосіб вони привезли з чергової подорожі, але більш ранніх згадок в інших джерелах не було виявлено.

Той метод мав мало спільного з сучасним, проте сам принцип використання спеціальних матриць для розмноження зображення зберігся і донині. Саме тому фінікійський друк вважають «предком» сучасного трафаретного друку. Правда, перш ніж він набув сучасного вигляду, повинно було пройти ще кілька тисячоліть і проведено безліч удосконалень методу.

Японський апгрейд

Через майже 2 тисячі років, в 1185-1333 рр. в японському місті Камакура, який тоді був столицею Країни Вранішнього Сонця, за допомогою трафаретного друку прикрашали самурайські обладунки та попони для коней. Однак, оскільки в Камакуре зокрема були розвинені всі види мистецтва, до друку теж підійшли творчо і створювали складні малюнки. Виходило багато об’єктів, які практично неможливо розміщувати на тканині так, як треба, щоб виходили ідентичні зображення.

Виходом стало просте до геніальності рішення: всі елементи малюнка наклеювалися на сітку з людського волосся на дерев’яній рамці. Виходив складний трафарет, а коли його змочували у фарбі і прикладали до фарбованого матеріалу, тонкі волосини не залишали на тканині ніяких слідів. Це дозволяло створювати більш складні і красиві малюнки, звівши цей процес в ранг мистецтва – як це взагалі було прийнято в Японії стосовно до ремесел.

Постійний розвиток призвів до додаткових модифікацій. Поступово такий вид друку набував все більше схожих рис, властивих для даного часу. Ця еволюція помітна по безлічі прикладів японських трафаретів.

Трафаретний друк завойовує світ

У Європі метод набув поширення у ХVIII ст., переважно в Англії та Франції. Тоді таким способом наносили друк на новомодні шпалери. До другої половини століття технологія завоювала весь світ. В Америці за допомогою нелкографіі стали прикрашати меблі, стіни приміщень, різні тканини, вироби з металу і т.д. Поширення сфер застосування зажадало і удосконалення технологій.

Замість волосся, як це було в середньовічній Японії, для трафаретів стали використовувати шовкові нитки та серпанки, але з цими тканинами виявилося складно працювати, виникали технічні проблеми. Це створювало труднощі при великих навантаженнях, доводилося затрачати багато зусиль, що робило такий метод не таким привабливим. Було потрібно нове рішення. І воно не змусило себе довго чекати.

У 1907 р. в Манчестері запатентований процес трафаретного друку, який виконували через шовкову тканину. Це відповідало до більш високої стійкості до розтягнення, збереженню розмірів від відбитка до відбитку завдяки міцності ниток і можливості використовувати гумові валики, які наносили фарбу. Останнє позитивно вплинуло на якість і швидкість нанесення зображення.

Сучасна трафаретний друк

Трафаретний друк в тому вигляді, в якому він відомий сьогодні, остаточно сформувався до середини XX ст. Тепер за допомогою такого виду друку наносять зображення різного розміру і колірної гами на будь-яких поверхнях – від тканин до металу, дерева та пластику. Поступово з другорядного виду друку, який розглядали навіть як допоміжний в поліграфії, цей метод зайняв одну з лідируючих позицій. Якщо вас зацікавила така продукція, зокрема, друк на футболках, швейна фабрика до ваших послуг.

У результаті постійного технологічного прогресу цей метод друку став простим і недорогим, вельми розширивши не лише його можливості різноманітності матеріалів, на які можна наносити зображення, а також що стосується і колірної гами. Головна перевага трафаретного друку – гарна передача кольору, стійкість зображень до прання, воді і інших зовнішніх впливів. Це особливо важливо для тих предметів, які постійно піддають таким впливам, оскільки потрібно збереження зображення у повній цілості.

Тому трафаретний друк переважно використовують при друку на плакатах, різної продукції в сфері текстильної, електронної, скляної, керамічної промисловості. Її широкі можливості, а також різноманітність застосування зробило трафаретний друк одним з головних способів нанесення зображень в сучасній поліграфії. Можна сказати, що сьогодні – це кращий варіант для вирішення багатьох поліграфічних завдань як в рекламі, так і в промисловості.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button