Наука

Кардіологи попередили про смертельну небезпеку плавання у відкритій воді

В рамках нового дослідження вчені пов’язали плавання у відкритій воді з набряком легенів. Звіт опубліковано в журналі BMJ Case Reports.

Image by Angie Agostino from Pixabay

Це захворювання відоме як SIPE (англ. swimming induced pulmonary edema – викликаний плаванням набряк легенів). SIPE призводить до накопичення рідини в легенях, патологію описують загальним терміном — імерсійний набряк легенів (IPE). Захворювання зустрічається у плавців на відкритій воді, аквалангістів, любителів підводного плавання, військових плавців і триатлетів.

Воно характеризується задишкою, низьким вмістом кисню в крові, відхаркуванням пінистої мокроти, сильною втомою, симптомами дихальної недостатності і відчуттям «вологих» легень.

Тематичні дослідження IPE були зареєстровані з 1980-х років. Однак перше опубліковане свідчення IPE, пов’язане з набряком міокарда (серцевого м’яза), з’явилося тільки в 2022 році. Згідно з тематичним дослідженням, у “здорової жінки років п’ятдесяти без медичних проблем у минулому” спостерігалася гіпервентиляція під час плавання.

“Коли я вийшла з води і розстебнула гідрокостюм, то відразу відчула, як легені наповнюються рідиною», — повідомила пацієнтка.
Після вона почала відкашлювати рожеву пінисту мокроту з металевим присмаком. На щастя, рятувальники розпізнали симптоми IPE. Пізніше рентгенографія грудної клітини підтвердила діагноз: медики виявили рідину у легенях жінки. Аналізи крові та МРТ підтвердили пошкодження серця та тканин. При цьому, пацієнтка не тонула під час плавання.

Коли організм докладає зусиль під час занурення, кров перенаправляється з периферичної судинної системи в серцевину, збільшуючи об’єм грудної клітки та тиск у легеневій судинній системі.

Стан погіршує холодна вода, гіпергідратація, негативний тиск на вдиху, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, високі фізичні навантаження і супутня серцева патологія. Однак, за словами Стефані Д. Мартіна з мережі Divers Alert Network, раптовий початок IPE може з’явитися і без цих факторів. Цей синдром реєстрували в теплих водах, при низькій активності занурення, більш низьких рівнях навантаження, різній глибині і у здорових людей.

Точна патофізіологія захворювання в цей час невідома. Проблема ще й в тому, що IPE не діагностують, тому що часто при цій патології люди не виживають у відкритій воді. Через відсутність даних та погане розуміння патофізіології зараз немає способів передбачити сприйнятливість.

Поки лікарі радять плавати в більш повільному темпі, уникати холодної води і носити обтягуючі гідрокостюми, але в науковій літературі відсутні суттєві докази на користь цих рекомендацій.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button