Всесвіт

«Кассіні» зіткнувся з незрозумілою аномалією магнітного поля Сатурна

Магнітна вісь Сатурна нез’ясовним чином опинилася ідеально синхронізованою з віссю обертання планети-гіганта, що не дозволило зонду «Кассіні» точно виміряти тривалість дня на «володарі кілець», повідомляє Лабораторія реактивного руху НАСА.


«Нахил магнітного поля Сатурна виявився несподівано малим, який не відповідає нашим старим прогнозам, і цей факт дуже важко пояснити. З цієї причини нам не вдалося виміряти тривалість дня на планеті, але ми продовжуємо працювати над цим і шукаємо інші способи проведення подібних вимірів», — розповідає Мішель Дауэрти (Michele Dougherty) з Імперського коледжу Лондона (велика Британія).

Як розповідає Дауерті, вчені досі не знають, скільки часу йде у Сатурна на здійснення одного обороту навколо своєї осі. Завдяки відсутності великих плям, як на Юпітері, або помітних рис рельєфу поверхні, планетологам доводиться обчислювати швидкість обертання за різними непрямими ознаками.

Перша така оцінка була отримана ще в далеких 80 роках, коли Сатурн відвідав зонд «Вояджер-2». За його вимірами, сатурніанська доба дорівнювала 10 годин, 39 хвилин і 22 секундах. Ця цифра вважалася правильною і не піддавалася сумнівам до прибуття до планети зонда «Кассіні», який виміряв флуктуації магнітного поля Сатурна і прийшов до висновку, що насправді Сатурн витрачає на один оберт навколо осі на 8 хвилин більше.

Починаючи з кінця квітня цього року, «Кассіні» періодично зближається з Сатурном, підлітаючи до нього на мінімальну відстань в рамках останньої фази місії, що отримала ім’я «Фінал Опери». Ці зближення, як вважали тоді вчені, повинні були допомогти їм отримати більш точні дані по флуктуацій магнітного поля Сатурна і точніше виміряти тривалість доби.

Зараз наукова команда «Кассіні» спостерігає за флуктуаціями гравітаційного поля планети-гіганта в надії знайти сліди того, що якісь внутрішні процеси в атмосфері Сатурна приховують коливання його магнітного поля від нас.

Перші дані, як відзначають Дауерті і її колеги, вказують на наявність поки невивчених аномалій і в гравітаційному полі, що говорить про те, що у Сатурна є безліч таємниць, які доведеться вивчати вже за допомогою інших зондів, так як «Кассіні» загине в атмосфері планети всього через 1,5 місяця, в середині вересня цього року.

Кнопка «Наверх»