Наука

Кесарів розтин знизив силу імунної відповіді дітей на вакцинацію

За оцінками фахівців, вакцинація в ранньому дитинстві рятує мільйони життів щорічно. Однак автори нового дослідження показали, що кесарів розтин може призвести до змін у мікробіомі дитини та зменшити силу імунної відповіді після введення вакцини.

Народження дитини шляхом кесаревого розтину / © NPR

Те, яким способом дитина з’являється на світ — традиційним (вагінальні пологи) або в результаті кесаревого розтину, — позначається на змінах в її мікробіомі і подальшої реакції організму на вакцинацію, а точніше — на силі імунної відповіді. До такого висновку прийшли вчені з Нідерландів, дослідження яких опубліковано в журналі Nature Communications.

Кесарів розтин вважається однією з найдавніших операцій, проте спочатку процедуру кесаревого розтину проводили виключно померлим вагітним для вилучення плоду. У Франції XVI століття її стали призначати і живим жінкам, але заради порятунку однієї лише дитини. Згодом медицина і її методи удосконалювалися, тому сьогодні цей спосіб пологів практикують в безлічі розвинених країн.

Під час операції вагітної роблять хірургічні розрізи передньої черевної стінки над лобком і на матці, розкривають плодовий міхур і витягують малюка. Хоча часом кесарів розтин планують заздалегідь, якщо є ризик ускладнень при традиційних пологах, часто його необхідність стає очевидна вже після початку пологів.

Як і інші види операцій, кесарів розтин пов’язаний з ризиками — як для матері, яка, зокрема, може зіткнутися з сильною кровотечею, інфекцією слизової оболонки тіла матки, небажаною реакцією на анестезію, так і для дитини. Наприклад, у дітей, що з’явилися на світ таким способом, частіше зустрічаються проблеми з диханням — перехідний тахіпное. Крім того, є ймовірність хірургічної травми — випадкових порізів на шкірі.

Тепер вчені повідомили, що у дітей, народжених традиційно, склад мікробіоти — сукупності мікробів, що населяють організм — корелює з більш сильною імунною відповіддю після вакцинації в порівнянні з тими, чиїм матерям було потрібно кесарів розтин. Крім методів пологів, на мікробіом також впливають прийом антибіотиків, харчування та грудне вигодовування.

Деббі Богарт – нідерландський лікар, професор дитячих інфекційних хвороб в Единбурзькому університеті – і її колеги обстежили 101 здорового немовляти, народженого природним шляхом або методом кесаревого розтину, і вивчили склад їх мікробіому протягом перших 12 місяців життя. Крім цього, дослідники оцінили рівень антитіл, вироблених після введення двох стандартних дитячих вакцин для профілактики респіраторних інфекцій — пневмококової і менінгококової — через 12 і 18 місяців з моменту появи малюків на світ.

З’ясувалося, що традиційні пологи корелюють з підвищеним рівнем біфідобактерій (Bifidobacterium) і кишкової палички (Escherichia coli) в кишковому мікробіомі в перші місяці життя і більш високими титрами антитіл IgG після вакцинації обома препаратами. Більш того, за словами вчених, мікробіом опосередковував зв’язок між способом народження і відповіддю на пневмококову вакцину в порівнянні з кесаревим розтином.

Таким чином, те, як дитина з’явилася на світ, може привести до змін в його мікробіомі і вплине на подальшу реакцію імунної системи на вакцини. На думку дослідників, відмова від повсюдної практики кесаревого розтину (коли мова не йде про збереження життя матері та дитини) може бути важливою для підтримки здорового стану мікробіому з раннього дитинства.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments