Всесвіт

“Хаббл” знайшов сліди “витоку” з чорної діри в центрі Чумацького Шляху (фото)

Вчені зафіксували сліди космічного джета з центру нашої галактики.

Астрономи виявили в центрі Чумацького Шляху “витік” – сліди невеликого джета віком кілька тисяч років. Космічний телескоп «Хаббл» НАСА / ЄКА не сфотографував фантомний струмінь, але допоміг знайти непрямі докази його слабкої активності. Результати дослідження в Astrophysical Journal.

Схема міні-джета в центрі галактики Чумацький Шлях. Надано: НАСА.
Фото на обкладинці: сліди джета з активної галактики NGC 1068, НАСА. Вчені порівняли дані з телескопа “Хаббл” і радіозображення іншої галактики — NGC 1068.

Надмасивні чорні діри ховаються в центрі більшості галактик, і Чумацький Шлях — не виняток. Однак у більшості галактик чорні діри вкрай активні. Це означає, що в них потрапляє багато матерії, і в підсумку вони випускають багато високоенергетичного випромінювання. Але центральна чорна діра Чумацького Шляху відносно спокійна.

“Центральна чорна діра динамічно змінюється і нині відключена», — заявив Джеральд Сесіл з Університету Північної Кароліни в Чапел-Хілл, співавтор дослідження.

Схема міні-джета в центрі галактики Чумацький Шлях. Надано: НАСА.

Але нещодавно “Хаббл” виявив сліди космічного джета з Sgr a* (Стрілець А*) — надмасивної чорної діри масою в 4,1 млн сонць в центрі нашої галактики. Це доводить, що вона не “спить”, а періодично вивергає енергію, коли в неї падають зірки і газові хмари.

Зазвичай чорні діри втягують деяку кількість матеріалу в закручений акреційний диск, що обертається по орбіті. Частина падаючого матеріалу викидається у вигляді струменів плазми назад в космос – це і є джети. Вони супроводжуються потоком смертоносної іонізуючої радіації.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments