Всесвіт

Астрофізики виявили дивну популяцію планет-сиріт

Використовуючи телескоп “Кеплер”, дослідники змогли знайти чотири нові планети-сироти розміром із Землю. Ці об’єкти гравітаційно не пов’язані ні з однією зіркою, і поки не ясно, як вони виявилися так близько один до одного.

скрін відео youtube.com

Знайти планети навколо яскравих зірок навіть сьогодні не завжди так просто. Тепер астрофізикам вдалося виявити кілька планет, що залишилися без батьківської зірки й поневіряються в космічному просторі.

До недавнього часу астрономи могли за допомогою телескопів знаходити лише зірки, галактики і їх скупчення — дуже яскраві об’єкти. Про спостереження планет навколо інших зірок не було й мови — здавалося, для цього потрібні телескопи з захмарним дозволом. Але вдосконалення оптичної техніки й комп’ютерних алгоритмів обробки даних дозволили відкривати екзопланети «пачками», і сьогодні підтверджених об’єктів подібного роду налічується вже майже 4000.

Спостерігати планети, що рухаються навколо зірок, стає можливим багато в чому завдяки світлості самих зірок. Але ж є і планети-сироти, які не прикріплені до жодного зі світил. Щоб виявити їх, астрофізикам доводиться використовувати ефект, званий гравітаційним мікролінзуванням. Він полягає в спотворенні світла від далекого об’єкта тілом, яке знаходиться між джерелом випромінювання і спостерігачем.

Якщо невеликий об’єкт проходить перед джерелом, яскравість світла ненадовго підвищується, і це можна помітити з землі. Використовуючи цей ефект, вчені за допомогою телескопа “Кеплер” змогли виявити 27 короткочасних сигналів від потенційних об’єктів — їх тривалість становила від години до 10 днів. Багато з них були помічені й в більш ранніх даних, але чотири найкоротших події виявилися новими. Вони відповідали об’єктам земної маси.

В області розташування об’єктів вчені не помітили довших сигналів, що свідчать про наявність зірки-господаря. Це означає, що планети є «сиротами» — вони гравітаційно не пов’язані ні з одним масивним тілом. Дослідники поки точно не знають, як виникли ці чотири розташовані у відносній близькості небесні тіла, але припускають, що раніше вони утворилися навколо однієї зірки, а потім були викинуті дією гравітації більш масивних сусідніх планет.

Стаття про відкриття опублікована в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button