Технології

Хіміки зробили екологічно чистий пластик з рибних відходів

Вчені створили чистіший і екологічно чистий пластик з рибних відходів. Він замінить поліуретан на основі нафти.

Поліуретани, різновид пластику, присутні майже всюди — у взутті, одязі, холодильниках і будівельних матеріалах. Але у цих універсальних матеріалів є серйозний недолік. Отримані з сирої нафти, токсичні для синтезу і повільно розпадаються, звичайні поліуретани не можна назвати екологічно чистими. Вчені створили здатні біологічно руйнуватися альтернативу з рибних відходів.

Дослідники представлять свої результати на весняних зборах Американського хімічного товариства (ACS).

У разі успішної розробки поліуретан на основі риб’ячих відходів жиру закриє потреба в більш екологічно чистих пелюстках.

Традиційний спосіб виробництва поліуретанів шкідливий навколишньому середовищу і для людини. Для цього потрібно сира нафта, не поновлюваний ресурс, і фосген — безбарвний і високотоксичний газ. В результаті синтезу утворюються ізоцианати, сильнодіючі подразники дихальних шляхів, і кінцевий продукт майже не розкладається у навколишньому середовищі. А якщо це і відбувається, то вивільняються канцерогенні сполуки.

Раніше інші вчені розробили нові поліуретани з використанням масел рослинного походження для заміни нафти. Однак і у них є недолік. Найчастіше масла добувають з культур, для вирощування яких потрібно земля — ??важливий ресурс.

Рибні відходи часто викидають, але іноді з них витягають жир. Хіміки розробили процес його перетворення в поліуретановий полімер. Вони додають до масла кисень з утворенням епоксидів. Після їх реакції з діоксидом вуглецю вчені пов’язали отримані молекули разом з азотовмісними амінами, утворивши новий матеріал.

Автори дослідження відзначають, що новий, екологічно чистий поліуретан не пахне рибою.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button