Земля

Кільця дерев можуть пояснити багато фактів історії

Кожне кільце дерева унікально, тому що його ширина залежить від того, наскільки дощовим був рік, коли кільце утворювалося. Складаючи бази даних «відбитків пальців» дерев, що ростуть в різних частинах світу, вчені можуть поглянути на клімат минулого, зниклі екосистеми й навіть на попередників нашої цивілізації.

Image by Couleur from Pixabay

Дендрохронологія – це галузь науки, яка народилася трохи більше століття тому. Вона стала хобі для астронома Ендрю Дугласа з університеті Арізони.

Він зацікавився кільцями дерев тому, що вони можуть багато чого розповісти про сонячні цикли минулого і про те, як вони впливали на клімат Землі. Дуглас почав збирати базу кілець дерев, що ростуть з середини 15-го століття. Потім він почав досліджувати ще більш древнє джерело даних – дерев’яні балки з руїн Пуеблоана на південному заході США. Так і з’явилася дендрохронологія.

Дослідник Валері Труета вважає, що кільця дерев зафіксували й інші важливі моменти історії людства. Незвично дощові роки з 1211-го по 1225-й, можливо, дозволили траві покрити степи Центральної Азії, які стали кормом для коней Чингісхана і ключем до завоювання світу Монгольської імперії.

Аварія на Чорнобильській АЕС у 1986 році залишила свій слід в дивним чином вирівняних кільцях уцілілих сосен. Візерунки на скрипці Антоніо Страдіварі, вартістю близько 20 мільйонів доларів, говорять не тільки про вік самої скрипки, а й про географічне походження деревини, з якої вона зроблена.

Дані, отримані завдяки кільцям дерев, що охоплюють понад тисячу років, допомогли вченим реконструювати кліматичну історію планети.

Трует любить дерева, але запевняє, що не обіймає їх, приходячи в ліс, і не вірить, що дерева розумні. Вона прагне розкрити секрети, заховані усередині дерев: «Дерево чудове, – пише Валері. – А розгадати карту кілець – це все одно що вирішити головоломку. Це затягує ». Свою любов до дерев і секрети дендрохронології Валері Труета (Valerie Trouet) описала в своїй новій книзі Tree Story ( «Історія дерева»).

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button