Всесвіт

Кишкова паличка може вижити на інших планетах

Вчені довели, що найбільш поширені на Землі бактерії можуть виживати і на екзопланетах з атмосферою, що складається з чистого водню.

Людство шукає життя у Всесвіті з тих самих пір, як вперше відкрило для себе безкраї простори космосу. Одні з головних питань, яке хвилює вчених — на що схожа жила екзопланета і як сильно вона відрізняється від Землі? Є на ній атмосфера? Чи змінить її склад присутність живих організмів? І, найголовніше, чи необхідні життю ті ж умови, що і земним істотам?

Команда дослідників з MIT вирішила почати з бактерій. Вони інкубували колонії E. coli (відомої в народі як «кишкова паличка») в чотирьох судинах з різними концентраціями газу. В одному було звичайне повітря, в іншому 100% водень, в третьому 100% гелій і в четвертому суміш — 80% азоту і 20% діоксиду вуглецю. Згідно з статтею, опублікованій в журналі Nature Astronomy, мікроорганізми могли розмножуватися в усіх чотирьох судинах, але в повітрі вони робили це як мінімум в два рази швидше, ніж в інших газах.

В тому, що бактерії можуть розмножуватися в безповітряному середовищі, немає нічого дивного — на нашій планеті проживає значна кількість анаеробних організмів, для деяких з яких кисень отруйний. Крім того, нам відомо безліч прикладів бактерій, здатних виживати і розмножуватися в найбільш екстремальних умовах, від гідротермальних джерел до ядерних реакторів. Однак, за словами дослідників, якщо бактерії можуть вижити в 100% водневому середовищі, то з високою часткою ймовірності вони приживуться і на більшості відомих нам скелястих екзопланет.

Чому саме водень? Астрономи вважають, що планети з водневою атмосферою набагато легше виявити та вивчити в порівнянні з планетами, у яких атмосфера складається з важчих газів. У цьому вченим допоможуть телескопи нового покоління, наприклад телескоп Джеймса Вебба. Крім того, якщо бактерії в процесі життєдіяльності будуть виділяти газоподібні продукти метаболізму, телескопи також зможуть зафіксувати їх у атмосфері.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть