Наука

Кішки валяються в котячій м’яті, щоб захистити себе від паразитів

Для багатьох представників сімейства котячих багаторічна трава котячої м’яти (Nepeta cataria) є чарівними психоактивними ласощами, яке викликає короткі напади слинотечі, утробного муркотіння та безтурботності. Не задовольняючись простою метушнею серед листя м’яти, багато кошенят рвуть і мнуть їх, спонукаючи науковців досліджувати ціль цього безглуздого, здавалося б, руйнування.

Те, що здається актом чистого гедонізму, насправді може мати і більш глибоку, лікувальну мету. Згідно з новим дослідженням, додаткове пошкодження листя вивільняє в повітря значну кількість сполук, що відлякують комах, змащуючи шерсть кішки в природному пестициді.

У той час як N. cataria є найбільш відомим інтоксикантом для кішок, ряд рослин, включаючи валеріану (Valeriana officinalis) і різновид ківі, звану сріблястою лозою (Actinidia polygama), також містять сполуки, що викликають дивну поведінку у домашніх і диких кішок.

Двома такими хімічними речовинами є непеталактол і непеталактон – молекули у формі вісімки, що класифікуються як іридоїди, які виробляються такими рослинами, як котяча м’ята і срібляста лоза, для захисту від комах.

Попередні дослідження показали, що енергійні дії кішки пошкоджують листя котячої м’яти і сріблястої лози так, що в результаті кількості непеталактону і непеталактолу досить, щоб надавати ефект репеленту проти комара Aedes albopictus. Нова ж робота підтвердила: в процесі розривання листя вивільняється до 90% більше іридоїдів, що лише збільшує захист.

Використання природних інсектицидів з соку рослин і навіть залоз членистоногих, не рідкість у тваринному світі. Люди, поколіннями використовували хризантеми, щоб тримати комах в страху, лемури натирають свою шерсть отруйними багатоніжками, щоб відлякати паразитів, а інші птахи і тварини змащують пір’я і шерсть листям цитрусових для аналогічних цілей.

Проте, схоже, мало хто отримує таке ж задоволення від цього процесу — кішкам залишається лише позаздрити.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button