Земля

Клімат – ми маємо другий шанс

Виявляється, у людства ще є шанс зупинити небезпечні кліматичні зміни. Дані про температуру за останні десятиліття явили несподівану можливість зупинитися нижче двохградусного потепління: впродовж нинішнього століття Земля буде нагріватися повільніше, ніж досі вважалося, тобто у нас більше часу на те, щоб скоротити викиди парникових газів.

Увага: це не означає, що зміни клімату немає. Температура як і раніше росте швидше, ніж за останні 11 тис. років.

Так ми збираємося рятуватися?

Представники низки великих держав погодилися обдумати, як не допустити, щоб потепління перевищило 2 ° С, тобто поріг, після якого почнуться небезпечні зміни клімату. За попередніми оцінками, це означало, що шкідливі викиди повинні досягти піку до 2020 року, а потім піти на спад. Але вони тільки продовжували рости, а новий всесвітній договір, який повинен був змінити Кіотський протокол, все ніяк не вдавалося прийняти, і з кожним роком надія на покращення танула.

Але тепер з’ясовується, що навіть якщо нова угода про глобальне скорочення викидів набуде чинності в 2020 році, ми будемо врятовані.

Наприкінці XX століття планета нагрівалася особливо швидко, а в останнє десятиліття кліматична система вступила в новий цикл, і почасти тому потепління сповільнилося. Олександр Отто з Оксфордського університету (Великобританія) і його колеги на основі цих свіжих даних розрахували, наскільки викиди від спалювання викопного палива вже прогріли Землю і що відбудеться далі.

При збереженні нинішніх тенденцій подвоєння нинішнього обсягу парникових газів в атмосфері відбудеться між 2050 і 2070 роком. Попередні дослідження говорили про те, що через це температура зросте на 1,6 ° C, а у пана Отто вийшло всього 1,3 ° С. «Це дає нам п’ять-десять зайвих років на вирішення проблеми, яка, зрозуміло, не зникне», – вважає Кріс Форест з Університету штату Пенсільванія (США).

Насправді не дуже зрозуміло, наскільки клімат чутливий до накопичення парникових газів в атмосфері. Очевидно, що планета нагрівається не одночасно із зростанням концентрації CO2, а з затримкою: навіть якщо викиди будуть зупинені відразу після подвоєння обсягу, потепління продовжиться. У 2007 році Міжурядова група експертів зі зміни клімату дійшла висновку, що врешті-решт температура стабілізується, підвищившись на 2-4,5 ° С у порівнянні з епохою, що передувала промисловій революції. Найкраща оцінка – близько 3 ° C.

Великий діапазон вносить значну невизначеність в прогнози наслідків зміни клімату (збільшення частоти бур, підвищення рівня моря). І думка кліматологів поступово схиляється до того, що скорочувати діапазон слід з більшої сторони. Отже, знизиться і найкраща оцінка. Пан Отто розрахував, що чутливість клімату знаходиться в районі 2 ° C (хоча його діапазон набагато ширше – від 0,9 до 5 ° C).

«Спостереження говорять одне, а кліматичні моделі – інше», – зазначає пан Форест. Він вважає, що найбільш ймовірна найкраща оцінка лежить в проміжку між 2,5 і 3 ° C.

Політики планують до 2015 року підписати угоду про зниження викидів парникових газів, яка набуде чинності в 2020-му. Якщо вірна попередня оцінка чутливості клімату, це занадто пізно. Якщо ж чутливість нижче 3 ° C, ми можемо встигнути.

На жаль, «якщо» занадто багато: якщо Китай, США, ЄС, Росія та Індія погодяться перейти на альтернативні джерела енергії, якщо Бразилія пообіцяє захистити ліси Амазонії, якщо всі ці зобов’язання дійсно будуть виконуватися …

Натхнення: www.compulenta.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button