Земля

Кліматичні аномалії створюють величезні дірки в льодах Антарктики

Гігантські проталини, що виникли біля берегів Антарктиди в 2016 і 2017 роках, були породжені штормами і кліматичними аномаліями, які тимчасово змінили характер руху течій в глибинних шарах океану. Про це пишуть вчені в журналі Nature.

“Раніше ми думали, що ополонки з’являються в Антарктиці досить рідко або взагалі більше не будуть виникати. Поява двох подібних структур в 2016 і 2017 роках змусило нас передумати. Виявилося, що вони досить часто виникають при збігу двох обставин – в незвичних кліматичних умовах і при потужних штормах”, — заявив Ітан Кемпбелл (Eathan Campbell) з університету Вашингтона в Сіетлі (США).

Щорічно льодовий щит Антарктиди втрачає до 2,8 тисячі кубокілометрів льоду, і в останнє десятиліття льодовий покрив скорочується все швидше. Довгий час вважалося, що це відбувається з-за прискореного формування айсбергів, проте американські кліматологи в червні 2013 року з’ясували, що трохи більш ніж половина від обсягу “зниклих” льодів було розтоплено теплими течіями, що омивають підводну частину льодового щита Антарктики.

Ці течії, однак, не можуть повністю пояснити те, чому льоди Антарктики тануть з аномально швидкою швидкістю. Три роки тому вчені знайшли потенційну відповідь на це питання, виявивши десятки активних вулканів під товщею льодового щита Антарктиди, а також відкривши загадкову “ополонку” – гігантську проталину площею 33 тисячі кілометрів.

Вона виникла в розпал південної зими і проіснувала близько трьох тижнів, попри низькі температури повітря. Через рік з’явилася ще одна подібна область, чия площа була в півтора раза більше, ніж у її попередниці, що робило її порівняної за розмірами з країнами Балтії або іншими невеликими європейськими державами.

Їх відкриття змусило вчених гадати, що породжує подібні “ополонки”, чи замішане в їх формуванні глобальне потепління і як часто вони виникають. Багато вчених припустили, що їх народження і слідом за ним надшвидке танення льоду навесні і пізній початок зими можуть бути індикаторами того, що клімат Антарктики почав безповоротно змінюватися.

З іншого боку, кліматологи, як зазначає Кемпбелл, досить давно знають про існування подібних структур. Аналогічні проталини вже виникали на території моря Уедделла майже півстоліття тому, в 1974, 1975 і 1976 роках. Всі ці ополонки були значно більшими, ніж сучасні структури такого роду, і частина з них залишалася відкритою протягом трьох років.

Ученим вдалося розкрити механізм їх появи і показати, що вони не були пов’язані з глобальним потеплінням, проаналізувавши супутникові знімки ополонок і виміри, які океанологи нещодавно проводили за допомогою полярних аеростатів і спеціальних маячків, прикріплених до тіла антарктичних тюленів.

Виявилося, що формування ополонок було наслідком незвичайного збігу обставин, а не довгострокових кліматичних змін. Головним “винуватцем” їх народження виступало своєрідне підводне плоскогір’я, так звана “піднесеність Мод”, яке особливим чином “диригувало” рухом холодних і теплих глибинних течій.

Климатические аномалии создают гигантские дыры во льдах Антарктики
Ополонка біля берегів моря Уедделла

Їх характер, як виявили вчені, помітно змінювався в тих випадках, якщо на території моря Уедделла вирували особливо потужні шторми, а вода містила незвично багато солі. Ці пориви вітру особливим чином перемішували приповерхневі та глибинні води, змінюючи їх солоність і змушуючи відносно теплі і солоні потоки води “спливати” до поверхні льодового щита.

Коли ці течії досягали поверхні, їх води охолоджувалися, з-за чого вони ставали більш щільними і “тонули” в океані, опускаючись у бік дна і поступаючись місцем новій порції теплого розсолу. Завдяки цьому поверхня ополонки завжди залишалася теплою і ніколи не замерзала навіть у тому випадку, якщо температура повітря була нижче нуля на десятки градусів Цельсія.

Що цікаво, в майбутньому, якщо передбачення існуючих кліматичних моделей вірні, частота появи ополонок повинна помітно знизитися, тому, що різниця в концентрації солі в різних шарах океану стане менш вираженою через прискорене танення льодів.

Ці прогнози, як зазначають Кемпбелл і його колеги, не сходяться з вимірами солоності у водах самих ополонок і навколишнього їх моря, а також з іншими кліматичними трендами. Якщо це так, то ополонки будуть відігравати важливу роль в глобальному потеплінні, оскільки вони стануть своєрідною “точкою втечі” для вуглекислого газу, “замурованого” у глибинних шарах світового океану, підсумовують вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button