Наука

Клітини людини прижилися в ембріоні миші

Нові гібридні ембріони стали результатом змішування ДНК людей і мишей. Химери дозволять зрозуміти, як клітини будують тіла.

Yunu Dinata / Unsplash

Людські стовбурові клітини можуть вбудовуватися в ембріони мишей, стаючи печінкою, серцем, сітківкою і кров’ю. Зазвичай клітини людини не приживаються в інших тварин. Але в одному з нових ембріонів миші 4% клітин стали людськими, що стало рекордним значенням.

Рівень інтеграції «разючий», говорить фахівець зі стовбурових клітин і біологічного розвитку Хуан Карлос Ізпісуа Белмонте з Інституту біологічних досліджень Солка в Ла-Холье (Каліфорнія, США), який не брав участі в дослідженні.

Подібні химери допоможуть виявити, як з однієї клітини виростає цілий організм. Крім того, вони можуть виявитися корисними при вивченні таких захворювань, як малярія, небезпечних для людини і безпечних для тварин. А в майбутньому химери можуть стати джерелом людських органів.

Успіх нового методу якраз на часі, говорить невролог і біолог стовбурових клітин Цзян Фен з Університету Баффало в Нью-Йорку. Щоб рости і розвиватися в ембріоні миші, «годинник» стовбурових клітин людини повинні бути переведений назад, до більш ранньої фази, званої наївною стадією». Білок під назвою mTOR в результаті діє протягом трьох годин, відновлюючи тим самим здатність стовбурових клітин перетворюватися на будь-яку клітину організму.

Ембріони росли і розвивалися нормально, попри наявність у них людських клітин. Вивчивши ДНК, дослідники виявили, що клітини людини припадає від 0,1% до 4% від загального числа клітин в ембріонах.

Клітини людини зв’язалися в більшості країн тканин майбутньої миші — в печінці, серці, кістковому мозку і крові. Невелика кількість людських клітин виявилася в тканині, яка сформує мозок. В одного ембріона було виявлено безліч людських фоторецепторів (клітин очей), які реагують на світло. До речі, серед клітин, які утворюють сперму і яйцеклітини, людських клітин не виявилося: здатність химер розмножуватися — питання етики.

Опинившись всередині ембріона миші, повільні людські клітини прискорюються, щоб відповідати організму, в який потрапили. Людські стовбурові клітини зазвичай повільно перетворюються в певні типи тканин, говорить Фен, але не тоді, коли клітини виявляються всередині ембріона миші. Вже через 17 днів учені отримали зрілі клітини, яких в ембріоні людини були б потрібні місяці для формування.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button