Всесвіт

Кожна четверта екзопланета може мати океани

Кількість екзопланет, які мають океани, може виявитися набагато вищою, ніж вважалося раніше. Розрахунки показали, що цією відмітною властивістю може похвалитися кожна четверта в галактиці екзопланета.

Усередині Сонячної системи є кілька тіл, на яких вчені не виключають існування примітивних форм життя в сьогоденні або в минулому. Серед них Марс, Церера, Калісто, Європа, Ганімед, Енцелад, Титан, до них же, можливо, варто віднести Діону, Мімас, Тритон і карликову планету Плутон.

На цих тілах зараз або з великою ймовірністю у минулому існували рідкі океани, що містять великі обсяги рідкої води, а також органічні молекули, і приливне нагрівання, складові, на думку вчених, необхідні для життя.

Все це наштовхує вчених на резонне питання – чи багато аналогічних тіл з океанами біля інших зірок?

Відповісти на нього спробувала Лінна Квік з колегами з Космічного центру імені Годара (NASA). У своєму дослідженні, опублікованому в журналі Publications of the Astronomical Society of the Pacific, проаналізували вибірки вже відомих планетних систем, і прийшли до висновку, що планети з океанамичасте явище в нашій галактиці.

Щоб з’ясувати це, вчені спробували оцінити, як багато серед екзопланет тих, що мають геологічну активність. Річ у тім, що подібну активність, що супроводжується викидами речовини, швидше за все, зможуть фіксувати телескопи майбутніх поколінь.

«Викиди води є на Європі і Енцеладі, так що ми можемо сказати, що під крижаною кіркою цих тіл є океани, і у них достатньо енергії, щоб підтримувати ці викиди. Тому, якщо ми думаємо про ці місця, як про можливі жилі, можливо, більші їхні версії в інших планетних системах, населені теж», — пояснила Квік.

Вчені вибрали 53 відомі науці екзопланети розміром не більше 2 радіусу Землі і масою не більш як 8 мас Землі і оцінили, яку кількість тепла такі планети можуть вивільняти. Приклад Сонячної системи свідчить, що джерел власного тепла два – розпад радіоактивних елементів в корі й мантії, і приливний вплив з боку інших тіл. У випадку з Землею енергія розпаду виділяється у формі вулканізму і тектонічних рухів. На супутниках, таких, як Європа, Енцелад, Тритон спостерігається кріовулканізм і рух крижаної кірки.

Розрахунки показали, що понад чверть вибраних екзопланет (26%, або 14 з 53) з великою ймовірністю мають океанами, і енерговиділення більшості з них перевищує енерговиділення Європи або Енцелада.

Знання енерговиділення планети надзвичайно важливо при оцінці її можливої населеності. Приміром, занадто активна вулканічна діяльність може перетворити поверхню в безжиттєву пустелю, гази, що виділяються при цьому – отруїти всю атмосферу. Занадто слабка активність, навпаки, може призвести до відсутності парникових газів в тонкій атмосфері.

Крім цього, вчені розглянули відому планетну систему TRAPPIST-1, що складається з семи твердих планет, три – в зоні населеності. Згідно з розрахунками Квік, чотири планети цієї системи — e, f, g і h можуть мати океани. За словами вчених, у дослідженні багато припущень, однак отримані оцінки можуть вказати, на які цілі звертати увагу при вивченні новими телескопами. Одним з них буде давно очікуваний до запуску космічний телескоп Джеймса Вебба.

«Майбутні місії для пошуку життя за межами Сонячної системи сфокусовані на планетах типу нашої, що має глобальну біосферу, настільки велику, що вона змінює хімію всієї атмосфери, — пояснив Акі Роберж, співавтор дослідження. – Проте в Сонячній системі крижані супутники з океанами, які розташовані далеко від сонячного тепла, теж демонструють властивості, як ми думаємо, необхідні для життя».

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button